Kim był Jewgienij Prigożyn?

Świat
Kim był Jewgienij Prigożyn?
VK.com/concordgroup_official
Jewgienij Prigożyn

Od pobytu w więzieniu za rabunki do lidera prywatnej armii - tak wyglądała burzliwa kariera Jewgienija Prigożyna. Szef Grupy Wagnera nazywany "kucharzem Putina" przez wiele lat docierał na same szczyty kremlowskich elit.

Urodzony 1 czerwca 1961 roku Prigożyn w dorosłe życie wszedł z wyrokiem dziesięciu lat więzienia. Skazany został wówczas za rabunki i oszustwa, których dokonywał w Petersburgu.

 

Zwolniono go w 1990 roku w wyniku amnestii. Wówczas rozpoczął pracę jako sprzedawca hot-dogów. Zdaniem rosyjskich dziennikarzy śledzących losy oligarchy, w tym czasie poznał Władimira Putina, który był głównym doradcą burmistrza Petersburga.

 

Wykorzystując swoje kontakty i powiązania polityczne Jewgienij Prigożyn zaczął otrzymywać duże kontrakty państwowe m.in. w zakresie dostarczania cateringu na Kremlu. Właśnie wtedy uzyskał tytuł "kucharza Putina".

Stworzenie prywatnej armii

Szybki sukces finansowy i wpływy na Kremlu umożliwiły Prigożynowi utworzenie prywatnej firmy wojskowej Grupy Wagnera. Niemal natychmiast jego najemnicy zaczęli trafiać do Syrii, Libii i Republiki Środkowoafrykańskiej, gdzie prowadzili misje bojowe.

 

Grupa Wagnera jest ściśle kontrolowana przez Kreml i zdaniem ekspertów, jest cichym wykonawcą niewygodnych misji Federacji Rosyjskiej, w których ze względów politycznych nie można użyć regularnej armii.

 

ZOBACZ: FSB chce odsunąć Szojgu i Gierasimowa od władzy. "Konflikt wewnętrzny trwa"

 

Udział najemników prywatnej armii oligarchy potwierdzona została także w trakcie aneksji Półwyspu Krymskiego i w trakcie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego w 2014 roku. Działania Grupy Wagnera miały najczęściej charakter dywersyjno-zaczepny. Grupie Wagnera przypisuje się m.in. zestrzelenie samolotu z czterdziestoma spadochroniarzami ukraińskimi i dziewięcioma członkami załogi.

Wojna w Ukrainie

Niemal od początku rozpoczęcia wojny w Ukrainie w lutym 2022 roku, Grupa Wagnera bierze aktywny udział w działaniach frontowych. Wykorzystywana była przede wszystkim w walkach na kierunku donieckim. Sam Jewgienij Prigożyn nie brał udziału w walkach. Był jednak obecny w pobliżu frontu.

 

Organizacja brała udział m.in. w bitwie o Popasną, Sołedarem oraz jako główna siła w walkach o Bachmut. 

 

Właśnie w trakcie zdobywania Bachmutu zaczął narastać konflikt pomiędzy Jewgienijem Prigożynem a rosyjskim ministerstwem obrony. Właściciel Grupy Wagnera otwarcie krytykował generała Siergieja Szojgu i Walerija Gierasimowa.

 

Konflikt doprowadził do buntu Prigożyna, który oskarżył rosyjskie siły zbrojne o atak na jego najemników. "Kucharz Putina" ogłosił rozpoczęcie "marszu sprawiedliwości". Grupa Wagnera zajęła Rostów nad Donem, a Jewgienij Prigożyn zażądał od władz usunięcia ministra obrony. Po kilku godzinach akcja została jednak odwołana, jak podkreślono, dzięki wydatnej pomocy Alaksandra Łukaszenki.

Wypadek samolotu Prigożyna

Jak informują rosyjskie media, około godziny 18:30 czasu lokalnego rozbił się samolot Embraer ERG 135 należący do Jewgienija Prigożyna. Na pokładzie maszyny, według komunikatu Agencji Transportu Lotniczego, znajdował się szef Grupy Wagnera.

 

ZOBACZ: Katastrofa samolotu w Rosji. Na liście pasażerów miał być Jewgienij Prigożyn

 

"Wszczęto śledztwo w sprawie katastrofy samolotu Embraer, do której doszło dziś wieczorem w obwodzie twerskim. Według listy pasażerów znajduje się wśród nich imię i nazwisko Jewgienija Prigożyna" - napisano.

 

Z informacji opublikowanych przez rosyjskie Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych na pokładzie było dziesięć osób, wszystkie zginęły.

mjo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie