Kredyt 2 procent. Mieszkania są coraz droższe. "Wzrosty cen rozlały się na większą cześć rynku"

Polska
Kredyt 2 procent. Mieszkania są coraz droższe. "Wzrosty cen rozlały się na większą cześć rynku"
Polsat News
Program bezpieczny kredyt dwa procent doprowadził do wzrostu cen mieszkań

Za sprawą wprowadzenia programu bezpieczny kredyt dwa proc. pojawiły się kolejki chętnych, którzy mogą kupić własne mieszkanie. Działające od lipca rozwiązanie przełożyło się również na wzrost cen. W coraz większej liczbie polskich miast cena metra kwadratowego przekracza 10 tys. zł.

- Ceny zmieniają się szybko. Program bezpieczny kredyt dwa proc. zrobił spore zamieszanie na rynku - przekazała reporterka Polsat News Agnieszka Witkowicz-Matolicz.

Drożeją mieszkania. "Wzrost cen rozlał się na większą część rynku"

Eksperci przyznają, że ruch jest duży. - Pierwszym wyraźnym efektem była bardzo dobra sprzedaż mieszkań deweloperskich w lipcu - mówiła Polsat News Katarzyna Kuniewicz z Otodom Analytics.

 

- Teraz kiedy patrzymy to, co dzieje się z cenami, to też widzimy skutki po stronie cen. Program bezpieczny kredyt dwa proc. przyspieszył wzrosty cen i spowodował, że wzrosty cen rozlały się na większą cześć rynku - podkreśliła. 

 

WIDEO. Rosną ceny mieszkań. Ekspert mówi o przyczynie

 

Jak dodała, w 55 proc. mieszkań oferowanych obecnie ceny wzrosły.

Granica 10 tys. zł za metr kwadratowy przebita w kolejnych miastach 

Obecnie w Polsce przybywa miast, w których średnia cena metra kwadratowego przekracza już 10 tys. zł. Wcześniej takie ceny obowiązywały w Warszawie, Krakowie i Trójmieście. W lipcu do tych miast dołączył Wrocław.

 

Do tego pułapu zbliżają się Poznań, Białystok oraz Katowice.

 

 

Oznacza to, że od grudnia 2022 roku ceny wzrosły o 10 proc. w Warszawie, o 13 proc. w Katowicach i Krakowie, a także o 9 proc. w Rzeszowie.

 

Alternatywą dla drogich mieszkań pozostają domy za miastem. 

 

- Pewną odpowiedzią na kłopot z cenami i z oferta w dużych miastach jest to co się dzieje w aglomeracjach, czyli w tych okolicach dużych miastach. Tam widzimy w lipcu mieliśmy boom na domy oferowane przez deweloperów. One są powierzchniowo większe, ale ich cena całkowita daje większe szanse i daje możliwości zakupu w ramach programu bezpieczny kredyt dwa proc. - przekazała Katarzyna Kuniewicz. 

anw/dsk / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie