Wielka Brytania. Potężny klif osunął się nad morzem. Grupa turystów uciekła z plaży

Świat
Wielka Brytania. Potężny klif osunął się nad morzem. Grupa turystów uciekła z plaży
Facebook/Dorset Council
Na nagraniu uchwycono moment zawalenia klifu

Turyści na plaży w brytyjskim Dorset przeżyli chwile grozy, gdy potężny klif osunął się tuż obok nich. Niektórzy od razu rzucili się do ucieczki, inni robili zdjęcia i podziwiali tony spadających skał. Naukowcy ostrzegali przed obsunięciem 150-metrowego klifu już dwa lata temu.

Osunięcie klifu nagrała grupa turystów, która spacerowała na plaży w West Bay, w Dorset, na południu Wielkiej Brytanii - przekazał portal Daily Mail.

 

Na wideo widać, jak część klifu zaczyna się kruszyć, a odłamki skał wpadają do morza. Po chwili, cała 150 metrowa ściana osuwa się z hukiem na plażę, a wszystko wokół pokrywa się pyłem. Grupa ludzi uciekła od zapadliska. 

 

23-sekundowy klip został udostępniony na stronie Rady Dorset na Facebooku.

Miejsce, gdzie doszło do osunięcia klifu zostało zamknięte

"Osuwiska mogą się zdarzyć w każdej chwili. Ci ludzie mieli szczęście. Ścieżka South West Coast Path nad klifem w West Bay jest obecnie zamknięta" - przekazano. Wyłączenie z użytkowania tego fragmentu plaży może potrwać do sześciu miesięcy.

 

Władze podzieliły się również kilkoma zasadami bezpieczeństwa dotyczącymi poruszania się w tym niebezpiecznym środowisku. Zalecono, aby trzymać się z dala od krawędzi klifów oraz od ich podstaw.

 

Podkreślono, aby podczas spaceru plażą zwracać uwagę na znaki ostrzegawcze i uważać na odcięcie drogi ucieczki przez nadchodzące pływy.

 

 

Co ciekawe, eksperci już dwa lata temu ostrzegali przed możliwością obsunięcia się 150-metrowego klifu. To właśnie wtedy zaobserwowano pęknięcie na szczycie klifu.

 

ZOBACZ: Klif osunął się do kanału La Manche. "Słychać było głośny trzask"

 

Ciągnące się przez 150 kilometrów klify na południu Wielkiej Brytanii są znane jako Złota Brama Wybrzeża Jurajskiego. Są popularnym miejscem rodzinnych wakacji. 

mbl/dk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie