Rozmowy o Ukrainie bez Rosji. Marija Zacharowa zarzuca USA kłamstwo

Świat
Rozmowy o Ukrainie bez Rosji. Marija Zacharowa zarzuca USA kłamstwo
Telegram/Marija Zacharowa
Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Marija Zacharowa

- Nie jest prawdą, że Rosja odmówiła rozmów na temat sytuacji w Ukrainie - oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Marija Zacharowa, cytowana przez kremlowską agencję TASS. Wcześniej rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu Matthew Miller przekazał, że Moskwa nie jest gotowa na "prawdziwą dyplomację" w sprawie pokoju.

W Arabii Saudyjskiej zakończył się szczyt ws. sytuacji w Ukrainie. Przedstawiciele kraju zaatakowanego przez Rosję rozmawiali z dyplomatami z ponad 40 krajów, starając się pozyskać poparcie dla planu pokojowego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Wśród tych drugich nich byli przedstawiciele Pekinu i Waszyngtonu, zabrakło za to wysłanników z Moskwy. 

 

O tym, że Rosjanie nie wezmą udziału w spotkaniu, przed kilkoma dniami poinformował Matthew Miller. Powtórzył wtedy słowa prezydenta Ukrainy, który zapewniał, że jest otwarty na prawdziwą dyplomację z Rosją wówczas, gdy Kreml będzie gotowy na taką dyplomację.

 

- Niestety, widzieliśmy, że od początku tej wojny – a tak naprawdę jeszcze przed jej rozpoczęciem – Rosja nie była skłonna do zaangażowania się w rzeczywistą dyplomację – stwierdził Miller.

 

ZOBACZ: Potężna flota Rosji i Chin u wybrzeży USA. Amerykanie zaskoczeni

 

Rzecznik Departamentu Stanu dodał, że USA "dały jasno do zrozumienia" swoją gotowość do "rozmawiania o wszelkich uzasadnionych obawach Rosji dotyczących bezpieczeństwa przed wybuchem wojny". Takie same sygnały miała dawać Ukraina. Tymczasem brakowało zaangażowania ze strony Kremla. 

 

W poniedziałek Miller po raz kolejny powiedział, że Rosja sprzeciwiła się spotkaniu i nie przejawia chęci do zaangażowania się w negocjacje.

Narracja Rosji. Winę zrzuca na USA

We wtorek pojawiła się reakcja strony rosyjskiej na te słowa. Zacharowa zaprzeczyła jakoby Moskwa odmówiła wzięcia udział w dyskusji na temat sytuacji w Ukraine. Stwierdziła przy tym, że to Waszyngton blokuje rozmowy pokojowe Moskwy z Kijowem.

 

ZOBACZ: USA. Staruszka walczyła z nastoletnim włamywaczem. Gdy powiedział, że jest głodny, dała mu jedzenie

 

Jak uzupełniła, Amerykanie polecili Zełenskiemu wstrzymanie negocjacji w kwietniu 2022 roku oraz "zainicjowali zakaz rozmów pokojowych z Rosją przez 'reżim kijowski' we wrześniu 2022 roku". W rosyjskiej narracji USA mają twierdzić, że "to nie czas na negocjacje". Zacharowa skarżyła się też na oskarżenia w kierunku Moskwy.

"Produktywny udział Chin"

W Arabii Saudyjskiej pojawili się przedstawiciele dwóch największych mocarstw - Stanów Zjednoczonych i Chin. W poniedziałkowej wypowiedzi Miller stwierdził, że "udział Pekinu był produktywny". 

 

- Od dawna mówimy, że Chiny mają do odegrania produktywną rolę w zakończeniu wojny, o ile byłyby skłonne odgrywać tę rolę w sposób szanujący integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy - tłumaczył. 

ap/wka / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie