Wzmocnienie polskiej granicy. Kolejni żołnierze trafią na wschód

Polska
Wzmocnienie polskiej granicy. Kolejni żołnierze trafią na wschód
Twitter/MON/kpr. Sławomir Kozioł
Kolejni żołnierze trafią na granicę z Białorusią

- Komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga wystąpił do MON o przesunięcie kolejnego tysiąca żołnierzy na granicę polsko-białoruską - poinformował w poniedziałek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. Dodał, że jest to związane z nasilającymi się atakami, za które są odpowiedzialne służby białoruskie.

Straż Graniczna poinformowała w poniedziałek, że minionej doby do Polski nielegalnie próbowało się przedostać 147 osób, m. in. obywatele Sri Lanki, Bangladeszu i Algierii. Przekazano także, że duża grupa - 84 cudzoziemców - forsowała granicę w rejonie Dubicz Cerkiewnych.

 

"Z kolei w rejonie Białowieży zatrzymano obywateli Uzbekistanu, którzy przewozili trzech obywateli Syrii" - przekazała Staż Graniczna. 

 

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik na poniedziałkowej konferencji stwierdził, że nasilające się ataki są związane z działaniami służb białoruskich. Tłumaczył, że na granicy rośnie agresja wobec polskich funkcjonariuszy Straży Granicznej i polskich żołnierzy. Podawał przykłady ataków na polskie patrole, w tym incydent, gdy z białoruskiej strony wystrzelony został przedmiot, który wybił szybę w samochodzie SG. Jak wskazywał, białoruskie służby uszkadzają też zabezpieczenia na granicy, aby umożliwić migrantom przejście.

 

WIDEO: Konferencja prasowa Macieja Wąsika i Tomasza Pragi

 

Więcej żołnierzy na granicy polsko-białoruskiej

- Mamy do czynienia ze zorganizowaną akcją na granicy polsko-białoruskiej - oznajmił i dodał, że gen. dyw. SG Tomasz Praga wystąpił do MSWiA o przesunięcie tysiąca żołnierzy na granice polsko-białoruską.

 

 

- Zmienia się charakter przejść na granicy, jest coraz więcej ataków. Butelki, konary, strzelanie z procy. Służby białoruskie próbują uszkodzić naszą zaporę, każde przejście jest związane z ich działaniem - powiedział wiceminister.

 

ZOBACZ: Granica z Białorusią zamknięta dla rosyjskich i białoruskich ciężarówek

 

Gen. dyw. SG Tomasz Praga dodał, że "mamy na granicy kolejną falę nielegalnych migrantów i kolejny etap wojny hybrydowej". Wskazał też, że w tym roku było 19 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy, a w całym 2022 - 16 tysięcy. Rekordowy był lipiec 2023 - granicę Polski próbowało przekroczyć blisko cztery tysiące osób.

 

Generał podkreślił, że migranci są zwożeni na granicę codziennie. - Każdego dnia, sześć, siedem składów pociągów po trasie Moskwa-Mińsk-Brześć czy Moskwa-Mińsk-Grodno, odbywa kursy. Te pociągi w ich nomenklaturze są nazywane pociągami turystycznymi - przekazał szef straży granicznej.

kg / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie