Prognoza pogody na niedzielę zaskakuje. Nawet 20 stopni różnicy między miastami

Polska
Prognoza pogody na niedzielę zaskakuje. Nawet 20 stopni różnicy między miastami
Pixabay, IMGW
Synoptycy ostrzegają przed burzami. Tam, gdzie będą nawałnice, będzie znacznie cieplej niż w innych województwach

Na zachodzie Polski 14 stopni, a na jej północno-wschodnim krańcu aż 34 stopnie. Pogoda pod koniec tygodnia w jednych województwach będzie "barowa", a w innych iście letnia - z upałem, ale i burzami. W całym kraju nadal obowiązują alerty przed nawałnicami z gradem i intensywnym deszczem. Sprawdź najnowszą prognozę Polsat News.

Aura podzieliła Polskę na dwie części już od niedzielnego poranka. Mieszkańcy zachodnich i centralnych województw obudzili się, mając za oknem niebo spowite chmurami, z których niekiedy pada deszcz. Promienie słońca mogli dojrzeć za to zamieszkali na Podlasiu i Lubelszczyźnie.

 

ZOBACZ: Wyciek z rurociągu "Przyjaźń". Akcja strażaków

 

W chwili publikacji tego artykułu temperatura w kraju była mniej więcej podobna - od 14-15 stopni w pasie zachodnim do 20-21 na Wschodzie. Wszystko jednak zmieni się z godziny na godzinę, a różnica między wartościami wskazywanymi przez słupek rtęci sięgnie nawet 20 stopni.

"Polska stolica zimna" będzie najcieplejsza. 34 stopnie w Suwałkach

Po południu na Pomorzu Zachodnim, w Lubuskiem, na Dolnym Śląsku, Śląsku i Opolszczyźnie będzie od 14 do 17 stopni. Nieco cieplej, bo 19-22 stopnie, pokażą termometry w Małopolsce, Łódzkiem, Świętokrzyskiem i Kujawsko-Pomorskiem. Synoptycy spodziewają się w tych regionach opadów deszczu.

 

Łódź i Warszawę dzieli około 140 kilometrów. W niedzielę dojdzie jeszcze inna różnica - w stolicy spodziewanych jest 31 stopni, a więc o 12 więcej niż w tym pierwszym mieście. Jeszcze większą amplitudę temperatur odnajdziemy, porównując Suwałki, gdzie mają być 34 stopnie, z Zieloną Górą (14 stopni).

 

ZOBACZ: Najmocniejsze promienie słońca w historii. Naukowcy nie sądzili, że to możliwe

 

To nietypowa sytuacja, zwłaszcza, że Suwałki znane są jako polska stolica zimna. Cieplej niż w Krakowie (19 stopni) będzie też w Zakopanem (22 stopnie), najważniejszym ośrodku turystycznym po naszej stronie Tatr. Ponadto 14 stopni różnicy zauważymy, sprawdzając niedzielną prognozę dla Bydgoszczy i Torunia (18 stopni) oraz Olsztyna (32 stopnie).

Alerty w całej Polsce. Burze z gradem i intensywne opady

Również w leżącym nad morzem Gdańsku temperatura będzie bardziej letnia (24 stopnie) niż w Poznaniu, wielkopolskiej metropolii (15 stopni). Ciepło będzie także w Lublinie (30 stopni) oraz Białymstoku (33 stopnie). Tam jednak, gdzie meteorolodzy przewidują upał, weekendowy odpoczynek najpewniej zakłócą burze.

 

ZOBACZ: Premier Mateusz Morawiecki na wakacjach. "Polskie morze jest najlepsze"

 

Prezenter pogody Polsat News Jarosław Kret, który o aurze w najbliższych godzinach opowiadał z mazowieckiej Ostrołęki, wyjaśniał widzom, dlaczego u niego jest słonecznie, a w innych województwach niekoniecznie. - Tutaj jest wysokie ciśnienie, nad Narwią stoimy - sprecyzował.

 

WIDEO: Zobacz aktualną prognozę pogody Polsat News

 


Pogoda jest więc niecodzienna, ale i niebezpieczna. Od rana cały kraj objęty jest alertami IMGW. Większość naszego terytorium zagrożona jest silnymi burzami, niekiedy z gradem - stąd alerty pierwszego i drugiego stopnia. Ponadto na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie wydano ostrzeżenie przed intensywnym deszczem.

 

Mapa alertów pogodowych na niedzielę (stan na godz. 8:00)IMGW
Mapa alertów pogodowych na niedzielę (stan na godz. 8:00)
wka / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie