Alerty IMGW. Ulewy i podtopienia w Polsce. Premier pilnie rozmawiał z wojewodami

Polska
Alerty IMGW. Ulewy i podtopienia w Polsce. Premier pilnie rozmawiał z wojewodami
PAP/Marcin Gadomski, Polsat News
Alerty pogodowe dla wielu województw. Ostrzegł też premier Mateusz Morawiecki

Ulewne deszcze nie przestają nawiedzać kolejnych regionów Polski. "Nasze służby w ciągu ostatnich 24 godzin odnotowały ponad 650 interwencji w całym kraju" - alarmuje premier Mateusz Morawiecki, przestrzegając przed gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. W Wielkopolsce wystąpiły już pierwsze podtopienia. To m.in. właśnie tam obowiązują w niedzielne popołudnie alerty trzeciego stopnia.

Alerty nawet trzeciego, najwyższego stopnia, które wydał IMGW, obowiązują w niedzielne popołudnie niemal w całej Polsce. Jak czytamy, prognozowane są m.in. "gwałtowne wzrosty stanów wody, przekroczenia stanów ostrzegawczych, a punktowo również alarmowych".

 

Dodatkowo synoptycy państwowego Instytutu nie wykluczają podtopień "w obszarach występowania szczególnie intensywnych opadów możliwe są podtopienia".

 

Ostrzeżenia przed burzami i silnym wiatrem

Pojawiły się też informacje o zagrożeniach meteorologicznych. Najwięcej deszczu może spaść w Poznaniu i okolicznych wielkopolskich powiatach. Tam alert ma najwyższy status, a tym samym sytuacja jest potencjalnie najgroźniejsza.

 

 

Ostrzeżenia trzeciego stopnia wydano też dla miejsc na Dolnym Śląsku. "Na Ślęzie i w Białobrzeziu stan wody wzrasta w strefie powyżej stanu alarmowego. Spływ wód opadowych będzie powodował dalsze wzrosty stanów" - podał Instytut.

 

 

"Prognozuje się silny wiatr w porywach do 85 km/h. W nocy z niedzieli na poniedziałek w porywach do 100 km/h, możliwe porywy do 110 km/h. Początkowo wiatr z północy, nad ranem w poniedziałek skręcający na zachód" - alarmuje IMGW.

 

Premier spotkał się z wojewodami. Przestrzega przed ulewnym deszczem

Na niepokojące zjawiska pogodowe zareagował także premier Mateusz Morawiecki. Poinformował, że w związku z ulewnymi burzami odbył dziś rano rozmowy z wojewodami z Polski południowej. 

 

ZOBACZ: Zubrzyca Górna: Nie żyje poszukiwany 1,5-roczny chłopiec

 

"Stany ostrzegawcze rzek zostały przekroczone szczególnie na południowym zachodzie kraju: na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Nasze służby monitorują sytuację, szczególnie pod kątem możliwych podtopień i powodzi. Ulewne deszcze będą z nami przez najbliższe godziny. Szczegółowe informacje są udzielane przez wojewodów i PSP" - oświadczył na Twitterze.

 

 

Szef rządu zaapelował też o ostrożność i uwzględnienie sytuacji pogodowej w niedzielnych planach. 

 

W Wielkopolsce są już pierwsze przypadki, gdzie woda zalewa posesję. Zdjęcie jednej z nich - z miejscowości Rokietnica - opublikowała w mediach społecznościowych Sieć Obserwatorów Burz.

 

nb/wka / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie