Pogoda na weekend: Burze, silny wiatr i gradobicia. Wydano alerty, niewykluczone podtopienia

Polska
Pogoda na weekend: Burze, silny wiatr i gradobicia. Wydano alerty, niewykluczone podtopienia
PAP/Marcin Bielecki; IMGW
Groźne burze nad Polską. Ostrzeżenia synoptyków

Silne burze z gradem, porywisty grad, a w konsekwencji ryzyko podtopień - aura w trakcie weekendu nie będzie rozpieszczać. W całym kraju obowiązują alerty pogodowe, pogorszą się też warunki biometeo. Tłumaczymy, mieszkańcy których regionów powinni uważać w ciągu nadchodzących godzin i jak uchronić się przed nawałnicą, jeśli ta zastanie nas na otwartej przestrzeni.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert przed intensywnymi opadami deszczu i burzami dla 12 województw

 

"Przygotuj się na ewentualne podtopienia. Śledź komunikaty pogodowe" - czytamy.

 

 

Alert obowiązuje w następujących województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim, małopolskim, śląskim, opolskim, dolnośląskim.  

Ostrzeżenia przed ulewami i burzami z gradem. Gdzie obowiązują?

Ostrzeżenia przed silnymi deszczami z burzami wydano dla wszystkich 16 województw. 

IMGW

 

Pierwszy stopień ostrzeżeń przed intensywnymi opadami deszczu dotyczy województw lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego oraz opolskiego.

 

Drugi stopień dotyczy natomiast kilku powiatów położonych w południowej części woj. dolnośląskiego i opolskiego m.in. powiatów karkonoskiego, nyskiego, kłodzkiego. 

 

Instytut ostrzega również przed burzami z gradem

 

Żółte alerty (I stopnia) wydano dla wschodniej części kraju - Podlasie oraz część województw: warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego. Pomarańczowe ostrzeżenia (II stopnia) dotyczą zachodnich krańców województw: warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i lubelskiego oraz części woj. świętokrzyskiego, podkarpackiego i mazowieckiego. 

 

 

Alerty I stopnia wydano dla woj. pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego i części Mazowsza. 

 

Ostrzeżenia II stopnia przed silnym deszczem i burzami obowiązują w woj. zachodniopomorskim, woj. śląskim, części woj. świętokrzyskiego i części woj. mazowieckiego. 

 

Najgroźniejsza aura dotrze do rejonów górskich. W powiecie cieszyńskim, żywieckim, bielskim, suskim, nowotarskim, tatrzańskim obowiązuje trzeci, najwyższy stopień ostrzeżenia. 

 

"Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Wysokość opadu od 80 mm do 100 mm. Opadom towarzyszyć mogą burze z porywami wiatru do 80 km/h, możliwy grad" - czytamy na stronie IMGW. 

Burze z gradem. Ostrzeżenia synoptyków

Prognozowane są też burze, którym miejscami będą towarzyszyć "bardzo silne opady deszczu od 40 mm do 55 mm oraz porywy wiatru do 90 lub km/h". W komunikatach IMGW czytamy też o spodziewanych miejscowych gradobiciach.

 

 

O ósmej rano w sobotę najwięcej burz występowało na południu Polski. Deszcze przemieszczały się jednak na północ.

 

"Aktywna strefa burz z intensywnymi opadami deszczu znajduje się nad Małopolską, miejscami skumulowane opady dochodzą tu do 50 mm, a ich natężenie wynosi 10-15 mm/10 min Burze wraz z intensywnymi opadami przemieszczają się w kierunku północnym i północno-wschodnim" - przekazali meteorolodzy.

 

 

"W dzień pochmurno. Opady deszczu, okresami intensywne, głównie na wschodzie i południu kraju. Na południu i wschodzie burze. Sumy opadów do 40 mm. Temperatura od 18°C na zachodzie i w centrum do 30°C na wschodzie. Podczas burz porywy wiatru do 100 km/h" - poinformowano w sobotę rano.

Możliwe podtopienia. IMGW alarmuje 

"W obszarach prognozowanych opadów deszczu, spodziewane są wzrosty poziomu wody do strefy stanów wysokich, lokalnie istnieje możliwość przekroczenia kolejnych stanów umownych" - alarmuje IMGW. 

 

Czeka nas "wyraźne pogorszenie pogody"

"Wraz z nasuwaniem się z południa niżu z frontem atmosferycznym warunki biometeorologiczne w Polsce ulegać będą wyraźnemu pogorszeniu. Na południu kraju niekorzystny wpływ pogody na organizm człowieka występować będzie już od rana" - czytamy w komunikacie IMGW. 

 

 

Synoptyk Ewa Łapińska przestrzegała w środę w Polsat News, że weekend, który zdążył się rozpocząć, minie pod znakiem ulew. - Długotrwały deszcz, który będzie w jednym miejscu zwłaszcza w terenach podgórskich i miejskich, gdzie woda dużo wolniej odpływa, może spowodować podtopienia. Musimy sprawdzać pogodę na bieżąco zwłaszcza w Polsce centralnej - dodawała.

Jak zachować się podczas burzy?

Z kolei w sobotę Hubert Ciepły, rzecznik krakowskiej Państwowej Straży Pożarnej, tłumaczył w Polsat News, jak zachować się w trakcie burzy. Podkreślał też, jakich miejsc absolutnie należy w tym czasie unikać. 

 

- Przede wszystkim podczas burzy nie stajemy pod drzewami, wychodzimy z wody, szukamy najbliższego schronienia - powiedział, dodając, że w każdej chwili może nastąpić wyładowanie atmosferyczne, dlatego musimy zachować szczególną ostrożność.

 

 

Burzę najlepiej przeczekać w budynku. Jeżeli znajdujemy się w budynku w centrum huraganowego wiatru lub trąby powietrznej, należy usiąść pod ścianą nośną, z daleko od okien i drzwi - najlepiej na najniższej kondygnacji, chociażby w piwnicy.


Powinniśmy też unikać otwartej przestrzeni. Jeżeli nie mamy innej możliwości, najlepiej wykorzystać zagłębienia terenu (rów, głęboki dół).  Podczas burzy nie należy też siadać czy kłaść, a przykucnąć.

Zobacz prognozę pogody Polsat News

nb/wka/dsk/ac / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie