Pies ma kleszcza. Co wtedy robić? Pierwsza pomoc dla pupila

Porady
Pies ma kleszcza. Co wtedy robić? Pierwsza pomoc dla pupila
Pixabay/ zdjęcie ilustracyjne
Co zrobić, gdy pies ma kleszcza?

Obecnie na kleszcze trzeba uważać przez cały rok, nawet w miastach. Są one groźne nie tylko dla ludzi, ale również dla czworonogów. Kleszcz u psa to zawsze poważne zagrożenie, którego należy się jak najszybciej pozbyć. Jak dokładnie powinna wyglądać pierwsza pomoc? Dowiedz się, jak usunąć kleszcza u psa i co dokładnie robić, gdy go zauważysz. 

Kleszcz u psa – jak reagować? 

Po pierwsze, należy mieć na uwadze, że kleszcze u psów są bardzo niebezpieczne. Przenoszą wiele groźnych chorób, dlatego szybkie usunięcie pasożyta jest kluczowe. Warto zawczasu sprawdzić, jak wygląda kleszcz u psa, aby móc szybko zareagować w razie jego „ataku”. 


Jak usunąć kleszcza u psa? Z powodzeniem można to zrobić samodzielnie. Nie jest potrzebna duża wprawa, ale należy zachować wyczucie. Co robić krok po kroku? 


1.Poproś kogoś o pomoc. Najlepiej, jeśli druga osoba przytrzymuje psa i pomaga odgarniać sierść. Jej przypadkowe wyrwanie podczas zabiegu mogłoby być bowiem bolesne dla pupila. 


2. Przygotuj środek odkażający i specjalny przyrząd do usuwania kleszczy (do nabycia np. w gabinecie weterynaryjnym) lub zwykłą cienką pęsetę. 

 

ZOBACZ: Mata do lizania dla psa – jaką wybrać, jak używać i dlaczego warto?


3. Dokładnie odgarnij sierść pupila i chwyć kleszcza jak najbliżej skóry. 


4. Wyciągnij kleszcza, pociągając do góry – stanowczo, ale jednocześnie delikatnie i dość powoli. 


5. Upewnij się, że pasożyt został wyjęty w całości. Jeśli w ciele psa nadal pozostaje głowa pajęczaka, ponownie chwyć ją pęsetą lub przyrządem i usuń w całości.

 
6. Zdezynfekuj miejsce zabiegu. 


Nie jesteś w stanie samodzielnie wyciągnąć kleszcza u psa? Źle wyrwany pasożyt pozostawił swój aparat gębowy wbity w skórę i nie jesteś w stanie samodzielnie się go pozbyć? Jak najszybciej udaj się do weterynarza! Lekarz zadba o usunięcie pasożyta w całości i zaleci dalsze postępowanie. 

Kleszcz u psa – czas jest kluczowy 

Pamiętaj, aby działać jak najszybciej. Im dłużej pasożyt pozostaje w ciele pupila, tym większa szansa, że przekaże mu patogeny powodujące groźne choroby. Niekiedy zakażenie następuje już po upływie kilku godzin. Dlatego przeglądanie skóry i sierści pupila po każdym spacerze powinno Ci wejść w nawyk. Pamiętaj, że kleszcze atakują nie tylko w lesie – można je znaleźć nawet w przydomowym trawniku. 

Guzek po kleszczu u psa – co to znaczy? Co robić? 

Po usunięciu kleszcza należy bacznie obserwować pupila pod kątem występowania nietypowych objawów. Guzek po kleszczu u psa w miejscu jego wkłucia to jednak całkowicie normalna reakcja. Zazwyczaj jest to niewielki zgrubienie lub zaczerwienienie utrzymujące się do 3 tygodni. Jeśli zmiana nie zniknie po tym czasie lub się zaogni, koniecznie zgłoś się z psem do weterynarza, szczególnie jeśli towarzyszą temu objawy takie jak: 

 • gorączka, 
 • apatia,
 • brak apetytu, 
 • zaburzenia żołądkowo-jelitowe, 
 • zmiany w kolorze moczu, 
 • wzrost tętna, 
 • zaczerwienienie skóry w okolicy oczu, 
 • zaburzenia neurologiczne,
 •  nadwrażliwość na światło i dźwięki, 
 • zaburzenia równowagi, 
 • bóle kostno-stawowe. 


Mogą one bowiem wskazywać na jedną z groźnych chorób odkleszczowych!

red / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie