Jakie są najczęstsze choroby psów? Rozpoznaj objawy

Porady
Jakie są najczęstsze choroby psów? Rozpoznaj objawy
Pixabay
Nietypowe zachowanie psów często wskazuje na chorobę. Jakie są najczęstsze choroby czworonogów?

Każde niecodzienne zachowanie czworonoga powinno zaalarmować opiekuna. W niektórych przypadkach wymioty mogą świadczyć jedynie o drobnym zatruciu, niewymagającym wizyty u weterynarza, natomiast mogą być również symptomem niezwykle groźnej choroby. Czworonogi, podobnie jak ludzie, mogą cierpieć na przeróżne schorzenia. Jakie są najczęstsze choroby psów?

Pomimo tego, że psy nie umieją mówić ludzkim językiem to mowa ich działa w wielu przypadkach jasno sygnalizuje, że coś jest nie tak. W przypadku większości najpopularniejszych chorób zwierzę staje się bardziej osowiałe, niechętne do zabawy, często również traci apetyt. Najpopularniejsze choroby psa babeszjoza, nosówka oraz parwowiroza.

Najczęstsze choroby psa – jak je rozpoznać?

Babeszjoza - co roku w okresie wiosenno-letnim opiekunowie psów starają się wzmocnić ochronę czworonogów przed kleszczami. Wywołane pasożytami zakażenie może skończyć się nawet śmiercią pupila. Pierwsze objawy babeszjozy widać już po kilku dniach od ugryzienia - zwierzę staje się ospałe, ma gorączkę i zmniejszony apetyt. Charakterystycznym objawem choroby odkleszczowej jest również ciemny, brunatny lub krwisty mocz. Opiekunowie powinni odpowiednio zabezpieczać psa przez cały rok, ponieważ wbrew popularnej opinii - kleszcze nie przyczepiają się jedynie latem i wiosną. 

 

Nosówka - to groźna choroba wirusowa, która dotyka zarówno domowych zwierząt, jak i dzikich. Wirusy przenoszone są drogą kropelkową, pokarmową, a nawet wstępującą - wirus wnika przez łożysko i infekuje płód. Jest jedną z najniebezpieczniejszych chorób psów. Może przebiegać w odmiennych postaciach, przez co jej objawy również są zróżnicowane. Zazwyczaj zakażeniu towarzyszy wysoka, dwufalowa gorączka. Najbardziej narażone na zachorowanie są psy szczepione nieregularnie, nieszczepione, z niską odpornością, a także pochodzące z hodowli o słabych warunkach i ze schronisk. 

 

Parwowiroza - nazywana również psim tyfusem, druga obok nosówki choroba klasyfikowana do najniebezpieczniejszych. Może przebiegać w postaci krwotocznego zapalenia jelit lub zapalenia mięśnia sercowego. Nieleczona parwowiroza jest śmiertelna aż w 90% przypadków. Zazwyczaj diagnozowana jest u szczeniąt i młodych psów do 6 miesiąca życia. Do zarażenia dochodzi poprzez kontakt z zarażonym psem, przez drogę pokarmową lub kontakt z wydalinami. Podobnie jak w przypadku nosówki, pies może zostać zarażony parwowirozą jeszcze przed urodzeniem - poprzez drogę wstępującą.  

 

ZOBACZ: Choroba lokomocyjna u psów – jak przetrwać podróż?  

Zapobieganie chorobom u psów - od czego zacząć? 

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zapobieganie chorobom niż ich leczenie. Choć regularne wizyty u weterynarza mogą wydawać się drogie to koszt leczenia jednak z powyższych chorób jest nieporównywalny. Zapewne również żaden opiekun nie chce patrzeć na cierpienie swojego przyjaciela i przedwcześnie się z nim żegnać. W jaki sposób zapobiegać schorzeniom? 


Szczepienia - wielu chorobom, takim jak nosówka czy parwowiroza, można skutecznie zapobiegać poprzez regularne szczepienia. Niektóre szczepionki powinny być podawane psu, gdy jest jeszcze szczenięciem.  


Odrobaczanie - częstotliwość odrobaczania psa uzależniona jest od trybu życia czworonoga. Jeśli zwierzę nie je surowego mięsa i nie spędza czasu w leśnych kniejach, powinien wystarczyć jeden rutynowy zabieg na pół roku. W przypadku zwierząt, które mają częsty kontakt z obcymi psami i zwiedzają wiele nowych terenów - zabieg warto przeprowadzać minimum raz na trzy miesiące.  


Higiena - dbanie o odpowiednią higienę psa pozwala uniknąć wielu nieprzyjemnych infekcji, np. zapalenie ucha. Podczas regularnego czesania i doglądania zwierzęcia łatwiej jest również zauważyć ewentualne niepokojące wykwity na skórze.

  
Zwierzę nie umówi się samodzielnie do weterynarza, nie zadba o prawidłowe żywienie ani pielęgnację. Jego zdrowie, samopoczucie i życie spoczywają w rękach opiekuna. Dlatego decydując się na czworonoga należy mieć świadomość, że jest to nie tylko przyjemność drapania za uchem, ale również ogromny obowiązek.  

red.
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie