Pełnia księżyca w sierpniu 2023. Kiedy będzie Superksiężyc?

Polska
Pełnia księżyca w sierpniu 2023. Kiedy będzie Superksiężyc?
Zdjęcie czytelnika
W sierpniu superksiężyc zobaczymy dwa razy

Pełnia Jesiotrów przypada w tym roku na noc 1 sierpnia. Warto więc wówczas spojrzeć w niebo, bo nasz naturalny satelita będzie większy i jaśniejszy niż zwykle. Na tym jednak nie koniec. W tym miesiącu czeka nas jeszcze jedna pełnia i noc spadających gwiazd.

Na miłośników astronomii w sierpniu czeka wiele "kosmicznych" atrakcji. Warto więc zanotować sobie kilka dat i poświęcić trochę czasu na obserwację nocnego nieba. A będzie co oglądać!

 

Pełnia Jesiotrów. Superksiężyc w sierpniu 2023

Pełnia Księżyca w sierpniu nazywana jest Pełnią Jesiotrów (czasem także Pełnią Zielonej Kukurydzy, Pełnią Zbożową i Pełnią Czerwoną). W tym roku przypada ona na wtorek 1 sierpnia.

 

Pełnia Niebieskiego Księżyca 2023

To jednak nie koniec spektakli na niebie. Jeśli 1 sierpnia przegapisz Superksiężyc na kolejny nie będzie trzeba długo czekać. 30 sierpnia nasz naturalny satelita po raz kolejny pojawi się w pełni w takiej postaci.

 

Dwie pełnie w jednym miesiącu nie zdarzają się często. Tę drugą nazywa się Niebieskim Księżycem (ang. Blue Moon).

Kiedy widzimy Superksiężyc?

Pełnię widzimy, kiedy Księżyc ustawia się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Nasz naturalny satelita krąży po elipsie, zbliżając się i oddalając się od Ziemi. Najdalszy punkt tej elipsy nazywany jest apogeum i znajduje się ok. 405 500 km od naszej planety, a najbliższy - perygeum - ok. 363 300 km.

 

ZOBACZ: Spójrz dziś w niebo. Nocą czeka nas niesamowity spektakl

 

Kiedy pełnia pojawia się w perygeum lub w jego pobliżu, Księżyc wygląda na nieco większy i jaśniejszy niż zwykle. Wtedy mówimy właśnie o "Superksiężycu". Tarcza Księżyca będzie wówczas o 14 proc. większa niż podczas typowej pełni, naturalny satelita będzie także o 30 proc. jaśniejszy.

 

Superksiężyc, wbrew niektórym spekulacjom, nie niesie ze sobą ekstremalnych powodzi, trzęsień ziemi, pożarów, erupcji wulkanów,czy innych ekstremalnych warunków pogodowych.

 

Perseidy, czyli noc spadających gwiazd 2023

W sierpniu warto zanotować sobie w kalendarzu jeszcze jedną datę - a konkretnie noc z 12 na 13 sierpnia. Czeka nas wtedy deszcz meteorów nazywany często "nocą spadających gwiazd".

 

Jeśli niebo będzie bezchmurne i znajdziemy miejsce z dala od sztucznego oświetlenia, to możemy zaobserwować nawet 100 "spadających gwiazd" w ciągu godziny.

pgo/ac / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie