Australia. Akcja zakończona niepowodzeniem. Decyzja o uśpieniu grindwali

Świat
Australia. Akcja zakończona niepowodzeniem. Decyzja o uśpieniu grindwali
PAP/EPA/WA DBCA HANDOUT
Podjęto decyzję o eutanazji pozostałej części stada grindwali

Postanowienie o uśpieniu pozostałych przy życiu wielorybów, które utknęły na plaży, zostało podjęte po niepowodzeniu akcji ratunkowej. - To najtrudniejsza decyzja w mojej karierze - przekazał Peter Hartley z australijskiego urzędu ds. dzikiej przyrody. Od wtorku wolontariusze i pracownicy usiłowali uratować kilkadziesiąt osobników ze stada wielorybów, które zostały wyrzucone na plażę w Australii.

Stado prawie 100 grindwali długopłetwych zostało po raz pierwszy zauważonych we wtorek na plaży Cheynes w Australii Zachodniej. W środę rano lokalne władze potwierdziły śmierć co najmniej 51 osobników - podał portal CNN.

 

Przez cały czas ponad 250 wolontariuszy i zespół składający się z weterynarzy i ekspertów od życia morskiego przyłączyło się do misji ratunkowej, aby spróbować skierować pozostałe 45 osobniki do oceanu.

 

W czwartek Wydział Dzikiej Przyrody i Parków Australii Zachodniej stwierdził, że pozostałe przy życiu wieloryby "cierpią i nie ma szans na ich uratowanie". Eksperci doszli do wniosku, że eutanazja będzie najlepszą opcją, aby "uniknąć przedłużania ich męki".

 

Grindwale utknęły na mieliźniePAP/EPA/WA DBCA HANDOUT
Grindwale utknęły na mieliźnie

"Grindwale wykazują oznaki szybkiego pogorszenia stanu zdrowia"

"Pomimo najlepszych starań, aby uratować zwierzęta, około godziny 17 w środę pozostałe wieloryby ponownie osiadły na mieliźnie wzdłuż plaży" - przekazano w mediach społecznościowych.


"W ciągu godziny od wyjścia na plażę weterynarze ocenili wieloryby i potwierdzili, że wykazują one oznaki szybkiego pogorszenia stanu zdrowia. Dwa wieloryby zmarły z przyczyn naturalnych. Nasz zespół ds. zarządzania incydentami ustalił, że najwłaściwszym i najbardziej humanitarnym działaniem będzie eutanazja 43 pozostałych wielorybów, aby uniknąć przedłużania ich cierpienia" - dodał.

 

 

Peter Hartley z Departamentu Bioróżnorodności i Ochrony Parków nazwał tę decyzję "jedną z najtrudniejszych" w swojej 34-letniej karierze.

 

- Jest to jednak rozważna i dobrze przemyślana decyzja - powiedział.

 

Grindwale utknęły na mieliźniePAP/EPA/WA DBCA HANDOUT
Grindwale utknęły na mieliźnie

 

- Wiemy, że wyrzucanie wielorybów na brzeg jest zjawiskiem naturalnym. Daliśmy z siebie wszystko, spędzając cały dzień w wodzie - stwierdził Hartley, dodając, że "warunki były trudne" ze względu na zimę, która teraz panuje w Australii.

 

ZOBACZ: Australia: Tajemniczy obiekt na plaży. Długi na trzy metry

 

Naukowcy twierdzą, że nietypowe zachowanie wielorybów mogą być objawem stresu lub choroby.


- Fakt, że zwierzęta były stłoczone i w taki sposób osiadły na mieliźnie, jest zastanawiający - powiedziała dr Vanessa Pirotta z Uniwersytetu Macquarie. - Ze stadem dzieje się coś, czego nie wiemy - dodała.

Pirotta stwierdziła, że wieloryby nie zrobiły tego, aby uniknąć drapieżników. Dodała, że grindwale mają silny instynkt stadny i podążają za liderem.

mbl/kg / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie