Pożary w Grecji. Zagrożone regiony, pogoda na najbliższe dni

Świat
Pożary w Grecji. Zagrożone regiony, pogoda na najbliższe dni
PAP/EPA/LEFTERIS DAMIANIDIS/Grecka Straż Pożarna
Zagrożenie pożarowe na terenie Grecji w środę i w czwartek

Tysiące hektarów lasów w ogniu, trzy ofiary śmiertelne i setki strażaków zaangażowanych w akcję gaśniczą. W walce z ogniem, który trawi Grecję nie pomaga pogoda, bo termometry pokazują nawet 46 stopni Celsjusza. Sprawdziliśmy, gdzie sytuacja w Helladzie jest najtrudniejsza i jaka pogoda spodziewana jest tam w najbliższym czasie.

W Grecji od ponad tygodnia szleją pożary. Ogień trawi nie tylko kontynentalną Helladę, ale także popularne wśród turystów, także polskich, wyspy Rodos i Korfu. Miejscowi nie radzą sobie sami z siłą żywiołu, dlatego około 450 strażaków z krajów Unii Europejskiej - 149 z Polski - pomaga Grekom.

Gdzie są pożary w Grecji?

Greckie służby poinformowały, że w środę ekstremalne zagrożenie pożarowe (kategoria 5) występują w regionach: Attyki, Grecji Środkowej (Boeotia, Evia, Fthiotida, Fokidas), Peloponezie (Argolida, Corinthia), zachodniej Grecji (Achaia), Tesalii (Larissa, Magnesia), regionie Macedonii Środkowej (Salonikach).

 

Bardzo duże zagrożenie pożarowe (kategoria 4) występuje: na Krecie, Peloponezie (Arkadia, Laconia, Mesynia), w dystryktcie Wysp Jońskich, w zachodniej Grecji Etoloakarnania, Ilia), w Tesalii (Karditsa, Trikala), w  Macedonii Środkowej (Pieria, Imathia, Pella, Kilkis, Serres, półwysep Chalcydycki, góra Athos).

 

 

W czwartek ekstremalne zagrożenie pożarami przewidywane jest dla regionu Attyk, Grecji Środkowej (Evia - z wyłączeniem wyspy Skyros) na Peloponezie (Argolida, Koryntia, Mesynia), w  zachodniej Grecji (Achaia, Ilia), Tesalii (Larisa, Magnezja, Sporady), w regionie Macedonii Środkowej (Saloniki, Halkidiki, Góra Athos), dystrykcie Wysp Jońskich.

 

Bardzo duże zagrożenie pożarowe wystąpi w regionie Attyki (z wyjątkiem obszarów zachodniej Attyki), na Krecie, Peloponezie (Arkadia, Laconia), zachodniej Grecji (Etoloakarnania, Achai), Grecji Środkowej (Fokida, Boeotia, Fthiotida), Tesalii (Larisa), Macedonii Środkowej (Kilkis, Serres, Pieria), region Morza Egejskiego Północnego (Lesbos, Chios, Samos, Ikaria).

 

 

Skalę pożarów na greckich wyspach pokazuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Wyspa Rodos: 

 

 

Zdjęcia satelitarne z wyspy Korfu:

 

Pogoda w Grecji

W walce z żywiołem strażakom nie pomaga pogoda. W środę w Tesalii, Grecji Środkowej i na Peloponezie temperatura może sięgać 46 stopni Celsjusza.

 

W Tracji, Macedonii i na wyspach Morza Egejskiego termometry pokażą 40-42 stopni.

 

Na Krecie, Cykladach, Sporadach i Dodekanezie - 39-41 stopni.

 

ZOBACZ: Pożary w Grecji. Jakie odszkodowania przysługują turystom?

 

Na wyspach Morza Jońskiego, w Epirze i Grecji Zachodniej - 36-38 stopni.

 

W czwartek ma być nieco "chłodniej". Temperatura w kraju ma nie przekroczyć 37 stopni. 

pgo/dk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie