Grupa Wagnera rekrutuje na Białorusi. W umowie wskazano na Polskę

Świat
Grupa Wagnera rekrutuje na Białorusi. W umowie wskazano na Polskę
MON Białorusi
Szkolenie białoruskich żołnierzy przez instruktorów Grupy Wagnera

Z informacji ukraińskiego Centrum Narodowego Oporu wynika, że Grupa Wagnera szuka rekrutów na Białorusi. Z relacji świadków wynika, że w umowie nowi najemnicy mają wyrazić gotowość do działań w państwach graniczących z Białorusią. Chodzi w szczególności o Polskę i Litwę.

Centrum Narodowego Oporu to specjalna komórka informacyjna Sił Zbrojnych Ukrainy, która zadaniem jest wspieranie oporu ludności cywilnej wobec rosyjskiego okupanta.

 

Centrum w środę poinformowało o relacjach rekrutów chętnych do wstąpienia w szeregi Grupy Wagnera. Wynika z nich, że organizacja aktywnie szuka nowych członków na Białorusi.

 

Jednym z warunków umowy dla białoruskich najemników ma być "gotowość do udziału w działaniach wojennych na terytorium państw graniczących z Białorusią, w szczególności Polski i Litwy". Informację o relacjach Białorusinów cytują ukraińskie media w tym agencja Unian i portal tsn.ua.

Grupa Wagnera na Białorusi. Polska wzmocniła granicę

Z informacji Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy, obecnie na terytorium Białorusi przebywa mniej niż 10 tysięcy bojowników Grupy Wagnera. Zaczęli tam przybywać po buncie Progożyna pod koniec czerwca.

 

Wiadomo, że wagnerowcy szkolą białoruską armię, o czym oficjalnie informowało tamtejsze Ministerstwo Obrony. Resort regularnie publikuje też zdjęcia i nagrania ze wspólnych manewrów. Wiadomo też, że część wagnerowców została skierowania do szkolenia białoruskich oddziałów specjalnych stacjonujących przy granicy z Polską.

 

ZOBACZ: Poważna choroba Jewgienija Prigożyna. "Wycięto mu żołądek i jelita"

 

W pierwszych dniach lipca polski MON poinformował o działaniach zmierzających do wzmocnienia wschodniej granicy kraju.

 

 

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych przekazało, że na wschód wysłano tysiąc żołnierzy i blisko 200 jednostek sprzętu z 12 Brygady Zmechanizowanej i 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

jk/dk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie