Rasy królików miniaturek – wybierz królika dla siebie

Porady
Rasy królików miniaturek – wybierz królika dla siebie
zdjęcie ilustracyjne, Pixabay/FeeLoona
Królik miniaturka

Królik miniaturka budzi sympatię już od pierwszego spotkania. To przesłodkie zwierzątko jest uwielbiane zwłaszcza przez dzieci. Wszystko dzięki jego wyglądowi, którym przypomina pluszową maskotkę. Tak naprawdę to żywe stworzenie, które wymaga wyjątkowej opieki i troski. Jakie są rasy królików miniaturek i która z nich będzie najlepsza do domu?

Najpopularniejsze rasy królików i ich cechy 

Króliki miniaturki to karłowate wersje królików o normalnej wielkości. Aby zwierzę mogło zostać nazwane miniaturowym lub karłowatym, musi mieć gen karłowatości. To właśnie on sprawia, że charakteryzuje się małym ciałem, dużą głową, wielkimi ciemnymi oczami oraz krótkimi uszkami. W Polsce karłowata odmiana królików występuje w około 100 rasach. Poniżej najpopularniejsze rasy królików miniaturek. 

  • Krasnal Niderlandzki. Pochodzi z Holandii. Ma figlarne i ciekawskie usposobienie. Potrafi okazywać czułość i nieśmiałość. W rzeczywistości to mały łobuziak.
  • Hotot karłowaty. Króliki tej rasy mają bardzo charakterystyczną białą sierść, czarne oczy i drobna budowę. Są bardzo przyjazne, towarzyskie i lubią spędzać czas z ludźmi. 
  • Króliczek Teddy. To łagodny i niewykazujący agresji zwierzak. Jego futerko jest bardzo charakterystyczne, ponieważ może osiągać nawet do 10 cm długości. 
  • Królik baranek. Najbardziej znana rasa w Polsce. Baranki mają bardzo przyjacielski i łagodny charakter, co ma także związek z ich nazwą. Są łatwe w pielęgnacji. Czasami lubią rozrabiać.
  • Lewek miniaturka. Inaczej zwany królikiem lwim. Jego cechą charakterystyczną jest dosyć mała głowa z bujną grzywą, która ma zwykle od 5 do 7 cm długości. Tego typu sierść znajduje się także na ogonie królika. Grzbiet królika nie jest pokryty aż tak długą sierścią. Królik ten jest bardzo inteligentny i potrzebuje spokojnego otoczenia.  

Jak opiekować się królikiem miniaturką? 

Wszystkie rasy królików miniaturek żyją przeciętnie od 7 do 10 lat. Zdarzają się także zwierzątka dożywające lat 13. Aby doczekały tak sędziwego wieku w zdrowiu, konieczne jest zapewnienie im odpowiednich warunków. Króliki miniaturki mogą mieszkać w kojcu lub klatce. Klatka dla królika powinna być dosyć duża. Jej minimalne wymiary to 120 cm długości i 60 cm szerokości. Dopuszczalne jest także wypuszczanie ich z klatki. Zwierzątka te uwielbiają biegać luzem po domu. Konieczne jest jednak wcześniejsze zabezpieczenie niebezpiecznych miejsc i sprzętów.  

 

ZOBACZ: Earth Festival: Koncert „Gwiazdy dla Czystej Polski” w Polsacie


Dieta królika miniaturki nie różni się od tej dla zwykłych królików. Jej podstawą są siano oraz wysokiej jakości zioła. Dodatkowo warto uzupełnić ją specjalnym granulatem, warzywami i niewielką ilością owoców.  


Wśród wymienionych ras królików najpopularniejszą jest baranek, głównie z uwagi na swą łatwą dostępność. Można go kupić w każdym sklepie zoologicznym lub u hodowcy. Koszt królika miniaturki jest niewielki i wynosi zwykle do 150 zł. Wyjątkiem jest królik miniaturka Teddy, który może być nieco droższy (200 – 300 zł). Decydując się na zakup królika, należy wziąć pod uwagę nie tylko jego cenę, ale także czas, który trzeba będzie w przyszłości poświęcić zwierzakowi oraz dodatkowe koszty związane z opieką nad nim.  
 

red / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie