UOKiK ostrzega przed gęsią Pipą. "Zwróćmy uwagę na bezpieczeństwo"

Polska
UOKiK ostrzega przed gęsią Pipą. "Zwróćmy uwagę na bezpieczeństwo"
East News, Beata Zawrzel/REPORTER
UOKiK wydał ostrzeżenie dotyczące zakupu zabawek

"Gąski gąski do domu. Boimy się. Czego?" - czytamy na Twitterze Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. To nawiązanie do popularnej zabawki sprzedawanej na straganach w urlopowych kurortach. Urząd postanowił zaapelować do Polaków, aby kupując pamiątkę z wakacji, zwracali uwagę na kwestie bezpieczeństwa. "Weź pod uwagę nie tylko modę" - czytamy.

Gęś Pipa króluje na straganach z pamiątkami. Wszystko za sprawą jednego z tiktokerów, który spotkał gęś w Wake Parku w Tarnobrzegu. Zwierzę stało się bohaterką zabawnych filmików i zyskało rzeszę fanów. Maskotka dostępna na stoiskach jest też podobna postaci z gry Untitled Goose Game wydanej w 2019 roku.

 

 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w serii wpisów na Twitterze ostrzega przed zagrożeniami czyhającymi na najmłodszych, gdy okaże się, że zabawka lub pamiątka jest niewłaściwie wykonana. 

 

ZOBACZ: TikTok zagrożeniem dla narodu? Oni nie mają wątpliwości

 

- Podejmując decyzję o zakupie zabawki, zwróćmy uwagę na jej bezpieczeństwo. Nawet najsłodsze i najmodniejsze pamiątki - gdy nie spełniają norm - mogą stanowić zagrożenie dla dzieci - mówi Joanna Jahn-Machowska, Małopolski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej.

 

UOKiK apeluje, aby przed zakupem zabawki sprawdzić jej sposób wykonania. "Małe części, zamki i słabe szwy dające dostęp do wypełnienia to ryzyko zakrztuszenia" - informuje urząd.

 

UOKiK ostrzega przed niebezpiecznymi zabawkami. Można je zgłaszać 

Rodzice i opiekunowie powinni zwracać uwagę, na ostre elementy, które mogą grozić skaleczeniem. Łatwy dostęp do baterii niesie natomiast ryzyko ich połknięcia i zatrucia się dziecka. 

 

ZOBACZ: Cypr: Zabawa tragiczna w skutkach. Zginęła sześcioletnia dziewczynka

 

Ponadto przed decyzją o zakupie należy zapoznać się z instrukcją obsługi oraz sprawdzić ostrzeżenia m.in. dotyczące wieku oraz sposobu użytkowania.

 

Urząd przypomina, że każda zabawka dostępna na europejskim rynku powinna posiadać oznaczenie CE.

 

"Niebezpieczną zabawkę zgłoś sprzedawcy lub producentowi oraz Inspekcji Handlowej - zrób zdjęcie, opisz sytuację zakupu, podaj adres sklepu" - czytamy.

dsk/dk / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie