Senat odrzucił projekt ws. nagrywania czynności notarialnych. Zmiana prawa budziła kontrowersje

Polska
Senat odrzucił projekt ws. nagrywania czynności notarialnych. Zmiana prawa budziła kontrowersje
Polsat News
Senat zdecydował o nowelizacji prawa

Senat zdecydował o nowelizacji prawa o notariacie. Zgodnie z wnioskiem komisji odrzucono projekt, który przede wszystkim miał wprowadzić obowiązek nagrywania czynności notarialnych. Prace trwały od ponad trzech lat. Zmiana prawa budziła liczne kontrowersje.

Za odrzuceniem projektu było 47 senatorów, przeciw - 46. Nikt z obecny nie wstrzymał się od głosu. Oznacza to, że Senat nie zdecydował się ostatecznie na wniesienie tego projektu do Sejmu.

 

Wcześniej, na posiedzeniu w połowie czerwca, za odrzuceniem projektu opowiedziały się senackie komisje - ustawodawcza oraz praw człowieka, praworządności i petycji.

Proponowana zmiana budziła kontrowersje

Według głównej zmiany, która miała zostać wprowadzona do prawa o notariacie, notariusz miałby utrwalać "przebieg czynności notarialnych za pomocą urządzenia rejestrującego obraz i dźwięk".

 

"Wprowadzenie powyższej regulacji podyktowane jest koniecznością zapewnienia pełnego udokumentowania czynności notarialnych oraz prawidłowości tychże czynności. Utrwalenie przebiegu czynności pozwoli, w razie sporu, na rzetelną, obiektywną ocenę przebiegu czynności" - wskazywano w uzasadnieniu projektu.

 

ZOBACZ: Praca zdalna. Nowe przepisy. W życie weszła nowelizacja Kodeksu pracy

 

Jak dodawano w tym uzasadnieniu, nagranie czynności może stanowić dodatkowy dowód przy ewentualnej jej weryfikacji, gdyż zdarzają się bulwersujące przypadki np. "notariuszy odwiedzających zakłady dla obłożenie chorych i tam sporządzających akty notarialne z udziałem osób niezdolnych z uwagi na swój stan psychiczny do wykonywania choćby najprostszych czynności".

 

Taka zmian budziła jednak kontrowersje i liczne dyskusje. Komisje senackie odbyły łącznie pięć posiedzeń poświęconych temu projektowi.

 

Wskazywano, że zmiana miałaby odnosić się m.in. do aktów notarialnych, które w dużej części mieszczą tajemnice państwowe, tajemnice przedsiębiorstwa, tajemnice handlowe i dokumentują ogromne inwestycje. Krajowa Rada Notarialna argumentowała, że w UE żaden z krajów nie stosuje procedury nagrywania takich czynności, zaś na świecie - według Międzynarodowej Unii Notariatu - tylko trzy kraje stosują taką procedurę, a są to: Białoruś, Rosja i Chiny

mbl/dk / Polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie