Media: Rosyjski generał Siergiej Surowikin został aresztowany. "Zaczęły się czystki"

Świat
Media: Rosyjski generał Siergiej Surowikin został aresztowany. "Zaczęły się czystki"
Twitter/NEXTA
Generał Siergiej Surowikin

Rosyjskie media poinformowały o aresztowaniu generała Siergieja Surowikina. Zastępca głównodowodzącego rosyjskimi działaniami wojskowymi w Ukrainie miał zostać zatrzymany za udzielenie poparcia właścicielowi Grupy Wagnera Jewgienijowi Prigożynowi.

Jak najpierw poinformował dziennik "New York Times", generał Siergiej Surowikin wiedział, że właściciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn planuje bunt przeciw rosyjskiemu dowództwu wojskowemu.

 

ZOBACZ: Co dalej z Grupą Wagnera? Prigożyn zabrał głos

 

Jeśli Surowikin miał swój udział w buncie Prigożyna, byłby to kolejny sygnał wewnętrznych walk w kierownictwie wojskowym Rosji, trwających od wszczęcia przez Moskwę wojny przeciw Ukrainie. Mogłoby to również sygnalizować głębszy rozdźwięk między zwolennikami Prigożyna i dwoma wojskowymi doradcami Putina: ministrem obrony Siergiejem Szojgu oraz szefem sztabu generalnego gen. Warlerijem Gierasimowem - pisał "NYT".

Generał Surowikin został aresztowany

Następnie w środę rosyjskie media, w tym tamtejsi propagandyści, poinformowali, że generał Surowikin został aresztowany. Miało do tego dojść 25 czerwca, czyli dzień po buncie wagnerowców. Wraz z nim zatrzymany miał zostać jego zastępca generał Andriej Judin.

 

 

Według "The Moscow Times" aresztowanie Surowikina może oznaczać, że są dowody na to, że poparł on działania Prigożyna. Informacje te nie zostały potwierdzone przez Kreml.

 

"Generał Armagedon" i "rzeźnik z Syrii"

Korespondent Polsat News w Ukrainie Mateusz Lachowski przekazał, że Surowikin jest drugą najważniejszą osobą w rosyjskiej armii po szefie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Waleriju Gierasimowie. 

 

ZOBACZ: Siergiej Szojgu pokazał się publicznie. Nadal jako minister obrony Rosji

 

Surowikin przez kilka miesięcy w 2022 roku dowodził całą tzw. operacją specjalną i był dowódcą wszystkich wojsk, które walczyły w Ukrainie. Następnie został przesunięty na stanowisko zastępcy głównodowodzącego. 

 

Surowikin, który ze względu na swoją bezwzględność ma pseudonim "generał Armagedon" jest jednym z generałów o których mówiono, że są "rzeźnikami z Syrii". Służył dowodząc w Czeczenii, następnie w Syrii, a później w Ukrainie, gdzie jego żołnierze dopuścili się wiele zbrodni wojennych. 

"W Rosji zaczęły się czystki"

Pod koniec grudnia 2022 roku Surowikin otrzymał od Władimira Putina Order Świętego Jerzego III klasy - najwyższy order wojskowy w Rosji.

 

Zgodnie ze statutem, to odznaczenie przyznaje się za "przeprowadzenie operacji wojskowych w obronie ojczyzny przed zewnętrznym wrogiem, zakończonych całkowitym rozgromieniem wroga". - Jeśli faktycznie doszło do aresztowania Surowikina, to może to oznaczać, że w Rosji zaczęły się czystki - skomentował Lachowski.  

 

ZOBACZ: "Gość Wydarzeń". Prof. Władimir Ponomariow: Problemem nie jest sam Putin

 

Do sprawy odniósł się w Polsat News również Mykoła Kniażycki, deputowany Rady Najwyższej Ukrainy. - To jest część konfliktu w środku rosyjskiej elity, który będzie ewaluował. Wszystko przez głupią decyzję Putina, żeby zacząć wojnę w Ukrainie i przez korupcję, na której pobudowane jest to państwo (Rosja - red.) - powiedział. 

dk/wka / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie