Polacy zażywają za dużo leków. Lekarze ostrzegają

Polska
Polacy zażywają za dużo leków. Lekarze ostrzegają
Polsat News
Lekarze i farmaceuci podkreślają, że w braniu leków ważna jest świadomość pacjentów

Specjaliści podkreślają, że nadmiar medykamentów nie tylko nie pomaga, ale może szkodzić. - Rekordzistka, którą leczyłem, brała 32 leki i kilkanaście suplementów diety - mówił lekarz Michał Sutkowski. Dodatkowo różne lekarstwa na różne schorzenia mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może zaszkodzić jeszcze bardziej zwracają uwagę medycy. Materiał "Wydarzeń".

U osób po 65 roku życia rośnie liczba zażywanych lekarstw. W garstce, a raczej garści medykamentów, uzbiera się pięć różnych leków. Często bywa więcej.

 

- Jak jeżdżę w pogotowiu na wizyty domowe i ktoś wyciąga mi cały zestaw leków, to myślę że od samego tego można być już chorym - powiedział Eryk Matuszkiewicz, toksykolog ze Szpitala Miejskiego Franciszka Raszei w Poznaniu.

 

W domowych apteczkach powtarzają się te same leki, ale o różnych nazwach. Na przykład lekarstwa na serce.

 

- Często są to np. blokery beta receptorów. Wszystkie one zwalniają serce. Efekt jest taki, że to serce nam w końcu stanie - wyjaśnił doktor Michał Sutkowski, prezes Warszawskiego Kolegium Lekarzy Rodzinnych. - Więcej ludzi umiera w Polsce z powodu nadużywania leków przeciwbólowych, niż ginie w wypadkach samochodowych - podsumował.

"Na działanie leku może wpłynąć nawet picie soku grejpfrutowego"

Dodatkowo różne lekarstwa na różne schorzenia mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co pogorszy stan zdrowia.

 

- Złe samopoczucie, trudne do opanowania nadciśnienie, bóle brzucha, bóle głowy to rzeczywiście można zaobserwować, jako efekt nieprawidłowego zażywania leków - dodał lekarz Eryk Matuszkiewicz. - Na metabolizm leków wpłynąć może nawet picie soku grejpfrutowego - wyjaśnił.


Na skuteczność leków mogą wpływać też suplementy. A nawet dieta.

 

- Na przykład suplementy mogą blokować działanie leku kluczowego w terapii pacjenta - powiedziała Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej. - Aby przeciwdziałać niebezpiecznym interakcjom, należy wydać pacjentowi właściwe rekomendacje - dodała.

 

ZOBACZ: Te innowacyjne plastry podadzą leki, szczepionkę i... zrobią tatuaż

 

Stąd pojawił się pomysł, by przy okienku w aptekach farmaceuci prowadzili przeglądy lekowe. Pilotażowy program trwa w 75 aptekach w Polsce.

 

- Jest on po to, żeby wypracować standardy, które mają być elementem opieki farmaceutycznej - powiedział Wojciech Andrusiewicz rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

 

W ramach tych standardów farmaceuci mają mieć dostęp do internetowego konta pacjenta, a zalecenia przekazywać na piśmie pacjentowi i jego lekarzowi.

 

WIDEO: Polacy zażywają za dużo leków. Lekarze ostrzegają, że może to negatywnie wpłynąć na zdrowie. Materiał "Wydarzeń"

 

 

Pierwsze wnioski z pilotażu mają być gotowe na początku roku, nim zostaną wprowadzone w 12 tysiącach aptek w Polsce. Część farmaceutów z własnej inicjatywy proponuje pacjentom przegląd leków.

 

- Pacjenci bardzo pozytywnie reagują na propozycję udzielenia takiej pomocy - powiedziała Beata Fedus z apteki "Twoje Leki" w Rzeszowie.

 

Lekarze i farmaceuci podkreślają, ze ważna jest też świadomość pacjentów w odpowiedzialnym braniu leków. Należy brać medykamenty adekwatnie do chorób i zawsze konsultować terapie z specjalistami.

mbl / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie