Watykan. 40. rocznica zaginięcia Emanueli Orlandi. Papież zwrócił się do jej rodziny

Świat
Watykan. 40. rocznica zaginięcia Emanueli Orlandi. Papież zwrócił się do jej rodziny
PAP/EPA/ANGELO CARCONI, YT/Vatican News
Papież o sprawie zaginionej 15-latki

- W tych dniach przypada 40. rocznica zaginięcia Emanueli Orlandi - przypomniał papież podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański, a następnie skierował słowa wsparcia dla rodziny dziewczyny. Zareagował na nie Pietro Orlandi, brat Emanueli, który stwierdził, że "nie spodziewał się tego". Watykan przez wiele lat nie komentował sprawy zaginionej 15-latki.

W rozważaniach po południowej modlitwie Anioł Pański papież nawiązał do 40. rocznicy zaginięcia Emanueli Orlandi. 15-letnia wówczas córka pracownika Watykanu zniknęła w biały dzień w Rzymie 22 czerwca 1983 roku.

 

ZOBACZ: Zaginięcie Emanueli Orlandi. Watykan wznowił śledztwo

 

- W tych dniach przypada 40. rocznica zaginięcia Emanueli Orlandi. Pragnę skorzystać z tej okazji, by po raz kolejny wyrazić moją bliskość z jej rodziną, zwłaszcza z matką i zapewnić o mojej modlitwie - powiedział papież.

 

"Nie spodziewałem się tego"

Zabrania głosu przez papieża domagali się uczestnicy zgromadzenia na placu świętego Piotra w Rzymie, której przewodził brat Emanueli. Pietro chce dowiedzieć się, co przed laty stało się z zaginioną.

 

Po wypowiedzi Franciszka mężczyzna zabrał głos i stwierdził, że "nie spodziewał się tego". Watykan przez wiele lat nie odnosił się do sprawy.

 

- To pozytywne, nie spodziewałem się. Myślę, że to duży krok naprzód - powiedział Pietro Orlandi, cytowany przez włoską agencję informacyjną ANSA. 

Tajemnicze zaginięcie sprzed lat 

Zaginięcie 15-latki od samego początku wywoływało szereg hipotez, które do dziś nie znalazły potwierdzenia.

 

Jedną z najpopularniejszych wersji był wątek powiązany z Żandarmerią Watykańską, która to miała dopuścić się porwania dziewczyny i zmuszania jej do udziału w grupowych aktach seksualnych.

 

Oskarżycielem był wówczas znany egzorcysta, ojciec Gabriele Amorth. Śledczy nie znaleźli jednak żadnych śladów, które potwierdzałyby taką wersję wydarzeń.

 

ZOBACZ: Powraca sprawa tajemniczego zaginięcia Emanueli Orlandi. Watykan udostępnił akta śledztwa

 

Inny scenariusz zakładał powiązanie sprawy z zamachowcem Mehmetem Ali Agcą. Ciało dziewczyny miało zostać ukryte w sarkofagu w bazylice św. Apolinarego, w grobie Enrico De Pedisa. Tej teorii również nie potwierdzono, wspomniany grób okazał się pusty.

 

W tym roku rzymska prokuratura postanowiła wznowić śledztwo w sprawie Emanueli Orlandi.

kg / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie