Powraca sprawa tajemniczego zaginięcia Emanueli Orlandi. Watykan udostępnił akta śledztwa

Świat
Powraca sprawa tajemniczego zaginięcia Emanueli Orlandi. Watykan udostępnił akta śledztwa
Wikipedia.commons
Powraca sprawa tajemniczego zaginięcia Emanueli Orlandi

Rzymska prokuratura postanowiła wznowić śledztwo w sprawie Emanueli Orlandi. 15-letnia obywatelka Watykanu zaginęła 22 czerwca 1983 roku, a sprawa do dziś uważana jest za jedną z największych zagadek kryminalnych we Włoszech.

Jak informuje dziennik "La Repubblica", śledztwo zostało wznowione we współpracy ze Stolicą Apostolską. Sprawa prowadzona będzie pod przewodnictwem sędziów: Alessandro Diddiego i Francesco Lo Voi. Szczególnie osoba Diddiego jest tu kluczowa, jest on bowiem przedstawicielem watykańskiego wymiaru sprawiedliwości.

 

Wznowienie śledztwa i współpraca wymienionych organów to odpowiedź na wcześniej zapowiedziane powołanie komisji śledczej we włoskim parlamencie.

 

ZOBACZ: Legnica: Zwłoki znalezione nad rzeką. Prokuratura opublikowała wyniki sekcji

 

"To pozytywna rzecz, że rzymska prokuratura otrzymała akta sprawy z Watykanu, bo taka współpraca między Stolicą Apostolską a włoskim wymiarem sprawiedliwości będzie miała miejsce po raz pierwszy; w przeszłości jej odmawiano" - oświadczył cytowany przez media brat zaginionej Pietro Orlandi.

Zaginięcie Emanueli Orlandi

Sprawa Emanueli Orlandi to jedna z największych, nierozwiązanych zagadek kryminalnych we Włoszech. 15-letnia córka prawnika z Watykanu zaginęła 22 czerwca 1983 roku, kiedy to nie wróciła z zajęć w szkole muzycznej

 

Wielokrotnie organy sądownicze starały się doprowadzić historię do finału. Poszukiwania prowadzone były m.in. w Rzymie, ale także na cmentarzu w Watykanie. Żadne ze śledztw nie przyniosło jednak rozwiązania.

Co stało się z Emanuelą Orlandi?

Zaginięcie 15-latki od samego początku wywołało szereg hipotez, które do dnia dzisiejszego nie znalazły potwierdzenia.

 

ZOBACZ: Interpol szuka informacji o 22 kobietach. Prawdopodobnie zostały zamordowane

 

Jedną z najpopularniejszych wersji był wątek powiązany z Żandarmerią Watykańską, która to miała dopuścić się porwania dziewczyny i zmuszania jej do udziału w grupowych aktach seksualnych.


Oskarżycielem był wówczas znany egzorcysta ojciec Gabriele Amorth. Śledczy nie znaleźli jednak żadnych śladów, które potwierdzałyby taką wersję wydarzeń.

 

Inny scenariusz zakładał powiązanie sprawy z zamachowcem Mehmetem Ali Agcą. Ciało dziewczyny miało zostać ukryte w sarkofagu w bazylice św. Apolinarego, w grobie Enrico De Pedisa.

 

Tej teorii również nie potwierdzono, wspomniany grób okazał się pusty.

mjo/pgo/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie