"Wielkopolska ma ambicje, żeby w 2040 roku stać się neutralna klimatycznie". Pożegnanie z węglem

Technologie
"Wielkopolska ma ambicje, żeby w 2040 roku stać się neutralna klimatycznie". Pożegnanie z węglem
Polsat News

Po 52 latach z największej i najstarszej odkrywki znajdującej się na terenie Wielkopolski został wykopany węgiel. W piątek z Jóźwina wyjedzie ostatnia tona. Na antenie Polsat News Piotr Woźny, prezes ZE PAK, mówił, że czas na transformację energetyczną.

Wydobycie węgla brunatnego w odkrywce Jóźwin przechodzi do historii. Składały się na nią trzy pola wydobywcze. Po wyczerpaniu zapasów węgla brunatnego w tym złożu zaczyna się nowy etap w rozwoju regionu. Powstanie kolejne jezioro wchodzące w skład nowego kompleksu sztucznych zbiorników w Wielkopolsce.

 

- Działaliśmy na terenie Wielkopolski, pracowaliśmy zarówno na terenie Turku, jak i Konina. "Riwiera turecka" to takie pieszczotliwe określenie tych wszystkich zbiorników całego nowego pojezierza, które powstaje w okolicach Turku - mówił na antenie Polsat News Piotr Woźny, prezes ZE PAK. 

 

ZOBACZ: PGE i ZE PAK powołają spółkę realizującą projekt budowy elektrowni jądrowej

Powstaje pojezierze konińskie

- To, co widzimy, to element tworzącego się pojezierza konińskiego. I nie mówimy o abstrakcji, bo jeden z naszych zbiorników pokopalnianych już został wypełniony wodą i jakkolwiek trudno sobie to wyobrazić, ale jest w nim więcej wody niż w największym jeziorze w Wielkopolsce, czyli w jeziorze Powidzkim - dodał.

 

Dodał, że wkrótce powstanie kolejny zbiornik wodny - największy w Wielkopolsce. - Miejsce, które widać za mną, to 800 hektarów powierzchni. Po sprzątnięciu tego wszystkiego, zwinięciu kabli, uprzątnięciu infrastruktury, to miejsce będzie wypełnione wodą. Tutaj powstanie największy zbiornik wodny w Wielkopolsce. To miejsce będzie służyło nie tylko jako zbiornik retencyjny, nie tylko będzie miało walory turystyczno-krajobrazowe, ale to będzie też miejsce, które będzie mogło być użyte jako element chłodzenia pod planowaną w Pątnowie Koninie elektrownię atomową - wyjaśnił Piotr Woźny.

 

Wyprzedzenie ambicji klimatycznych UE

Prezes ZE PAK powiedział, że zakończenie produkcji energii elektrycznej z węgla brunatnego powoduje, że "Wielkopolska ma ambicje, żeby z końcem 2040 roku stać się regionem neutralnym klimatycznie"

 

ZOBACZ: Elektrownia jądrowa w Pątnowie. UOKiK zgodził się na powołanie spółki ZE PAK i PGE

 

- Czyli celem Wielkopolski jest wyprzedzenie ambicji klimatycznych Unii Europejskiej. Współpracujemy w tym zakresie z regionem, przeprowadzając transformację energetyczną ZE PAKU, przestając produkować z węgla brunatnego i rozpoczynając ją produkować z odnawianych źródeł energii - dodał.

red / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie