Węgry. Viktor Orban: Donald Trump jest w stanie zakończyć wojnę w Ukrainie i zawrzeć pokój

Świat
Węgry. Viktor Orban: Donald Trump jest w stanie zakończyć wojnę w Ukrainie i zawrzeć pokój
Twitter.com/PM_ViktorOrban, PAP/EPA/Peter Foley
Viktor Orban o Donaldzie Trumpie

- Węgry byłyby zainteresowane zobaczeniem orędownika pokoju u steru Stanów Zjednoczonych - twierdzi Viktor Orban. Premier Węgier jest przekonany, że powrót byłego prezydenta USA do Białego Domu oznaczałby zakończenie wojny w Ukrainie.

W rozmowie z Radio Kossuth polityk zapytany został o możliwe scenariusze rozwoju sytuacji wojny w Ukrainie. Zdaniem Orbana najlepszym rozwiązaniem dla Europy byłaby zmiana przywództwa w Waszyngtonie.

 

- Na zachodzie jest człowiek, który byłby w stanie zakończyć tę wojnę i zawrzeć pokój. Tym człowiekiem jest Donald Trump - odparł.

 

ZOBACZ: Ukraińcy pokazali, jak szybko "czyszczą okopy z Rosjan"

 

Według szefa rządu w Budapeszcie uregulowanie konfliktu może nastąpić wyłącznie za sprawą Białego domu, który jest sponsorem militarnym Kijowa. Viktor Orban potwierdził tym samym oficjalne wsparcie Donalda Trumpa przed nadchodzącymi wyborami za oceanem.

 

- Węgry byłyby zainteresowane zobaczeniem orędownika pokoju u steru Stanów Zjednoczonych - podkreślił.

Donald Trump: Wojnę zakończę w 24 godziny

Trump, starający się o nominację partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich zaplanowanych na przyszły rok, wielokrotnie wypowiadał się na temat wojny w Ukrainie. W trakcie spotkania z mieszkańcami w stanie New Hampshire stwierdził, że byłby w stanie dogadać się z obydwoma stronami konfliktu.

 

ZOBACZ: Władimir Putin nie wyklucza ataków poza Ukrainą. "NATO jest wciągane w konflikt"

 

- Jeśli będę prezydentem, będę miał tę wojnę rozstrzygniętą w jeden dzień, w 24 godziny (...). Obaj mają słabości i obaj mają mocne strony i w ciągu 24 godzin ta wojna zostanie rozstrzygnięta. Będzie skończona, będzie absolutnie skończona - przekonywał.

mjo/wka / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie