Spór Prigożyna z Kremlem. "Krytyczny moment" wypada na 1 lipca

Świat
Spór Prigożyna z Kremlem. "Krytyczny moment" wypada na 1 lipca
Flickr/Andreas Klamm/CC BY-SA 2.0/vk.com
Krytyczny moment w sporze Prigożyna z Kremlem

Spór szefa Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna z rosyjskim ministerstwem obrony jest coraz bliższy "stanu krytycznego". Konflikt zaostrzył wymóg, by członkowie najemniczych grup podpisali kontrakty z rosyjskim MON - informuje brytyjskie ministerstwo obrony. Końcowy termin przypada na 1 lipca.

Brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej wskazało na "punkt krytyczny" w relacjach między rosyjskim MON a Jewgienijem Prigożynem. Jak podkreślono, 10 czerwca rosyjskie ministerstwo kazało podpisać wszystkim "formacjom ochotniczym" umowę wojskową bezpośrednio z tym resortem. Takie działania zostały poparte przez Władimira Putina we wtorek. Sprzeciwia im się jednak szef Grupy Wagnera.


W aktualizacji napisano, że właściciel Grupy Wagnera od kilku miesięcy "ostro krytykuje hierarchię Ministerstwa Obrony", ale podporządkował się pod autorytetem Putina. Jednak 14 czerwca Prigożyn odpowiedział na pomysł podpisania umowy. 

 

ZOBACZ: Politolog o Prigożynie: Jego dni są policzone


"Żaden z bojowników Wagnera nie jest gotowy, aby ponownie wejść na ścieżkę hańby. Dlatego umów nie podpiszą" - zacytowano w aktualizacji. 

 

Konflikt osiąga krytyczny moment 

Ministerstwo wyjaśniło, że ostateczny termin podpisania umów przez ochotników będzie zapewne kluczowym punktem sporu z Kremlem. 


"Retoryka Prigożyna ewoluuje w kierunku buntu wobec szerszych części rosyjskiego establishmentu. 1 lipca 2023 r., ostateczny termin podpisania umów przez wolontariuszy, prawdopodobnie będzie kluczowym punktem w sporze" - napisano.

kar / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie