Szwecja: Aktywistki klimatyczne oblały farbą obraz Claude'a Moneta

Kultura
Szwecja: Aktywistki klimatyczne oblały farbą obraz Claude'a Moneta
Facebook/Aterstall vatmarker
Aktywistki klimatyczne oblały farbą obraz Claude'a Moneta

Dwie kobiety zostały zatrzymane w Sztokholmie po tym, jak oblały farbą obraz francuskiego artysty Claude'a Moneta, a następnie przykleiły się do ramy. Aktywistki chciały w ten sposób zwrócić uwagę na niepokojące zmiany klimatyczne. Rzeczniczka muzeum informuje, że obraz poddawany jest ekspertyzie.

Dwie kobiety w wieku 25 i 30 lat oblały czerwoną farbą obraz "Ogród artysty w Giverny", który znajduje się w Muzeum Narodowym w Szwecji. Następnie przykleiły swoje ręce do malowidła. "Pandemia była niczym w porównaniu z kryzysem klimatycznym. Tu chodzi o życie lub śmierć" - miała według agencji AP krzyczeć jedna z aktywistek.

 

ZOBACZ: Londyn. Incydent w National Gallery. "Słoneczniki" Vincenta van Gogha oblane zupą pomidorową

 

Protestujące zostały zatrzymane. Rzeczniczka muzeum Hanna Tottmar przekazała, że obraz jest badany przez ekspertów pod kątem ewentualnych uszkodzeń. 

 

Aktywistki klimatyczne wylały farbę na XIX-wieczny obraz

"Nie jest jasne, czy w zdarzeniu brało udział więcej osób niż dwie zatrzymane. Kilka osób zostało wylegitymowanych, a policja będzie m.in. analizować przebieg zdarzeń za pomocą kamer monitoringu muzeum" - przekazała szwedzka policja w komunikacie. 

 

ZOBACZ: Szwecja: Incydent podczas programu tanecznego. Aktywiści wbiegli na scenę, jednego uderzyła kamera

 

Wystawa zatytułowana "Ogród" została zamknięta, ale prawdopodobnie zostanie ponownie otwarta dla zwiedzających w czwartek. 

 

Obraz został namalowany przez francuskiego artystę Claude'a Moneta w 1900 roku. Był wielokrotnie wystawiany m.in. we Francji, Włoszech, Australii i Stanach Zjednoczonych. Obraz przedstawia kwitnące irysy w ogrodzie posiadłości w Giverny w Normanii, która należała do Moneta. 

dsk/wka / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie