Łódź. Pomnik Jana Pawła II oblany farbą. Policja szuka sprawców

Polska
Łódź. Pomnik Jana Pawła II oblany farbą. Policja szuka sprawców
YouTube/Sekret Mnicha
W Łodzi zdewastowano pomnik Jana Pawła II

Zdewastowano pomnik Jana Pawła II stojący przed bazyliką archikatedralną w Łodzi. Ktoś w nocy oblał go farbą, a na cokole napisał "maxima culpa". We Wrocławiu z kolei czerwoną farbą oblany został mural z wizerunkiem świętego. Księża zachęcają do modlitwy za sprawców, policja prosi o pomoc w ich ustaleniu.

Pierwszy incydent wydarzył się w nocy z soboty na niedzielę. Rano wierni spostrzegli, że stojący przed katedrą pomnik Jana Pawła II został zdewastowany.

Pomnik Jana Pawła oblany farbą. "Pomódlmy się za sprawców"

Ręce figury pomalowano czerwoną farbą, twarz zamalowano na żółto. Na granitowym cokole napisano farbą "maxima culpa". To nawiązanie do tytułu książki Ekke Overbeeka "Maxima culpa - Jan Paweł II wiedział".

 

- Kiedy się patrzy na ten pomnik widać, że nie był to akt emocjonalny, odruch. To była wyraźnie zaplanowana akcja. Do wykonani napisów ktoś musiał wcześniej wykonać szablon. Te zniszczenia układają się w czytelny program: krew na rękach, maska na twarzy - mówił podczas kazania abp Ryś. 

 

Dodał, że pojawia się w takiej sytuacji pytanie o reakcję. 

 

- Przyszedłem pod ten pomnik dzisiaj o 7 rano. Przez pierwszy kwadrans stałem nie wiedząc, co mam robić. Po pierwszych 15 minutach usłyszałem jednak w sobie pytania "co by zrobił Jan Paweł II?". Odpowiedź jest oczywista. Jan Paweł II pomodliłby się za sprawców - powiedział. 

 

 

Całe przemówienie o zdewastowaniu pomnika Jana Pawła II pojawiło się na profilu YouTube Archidiecezji Łódzkiej:

 

Pomnik Jana Pawła II zdewastowany. Policja szuka sprawców

- O godz. 6:15 dyżurny policji otrzymał zgłoszenie o zniszczeniu pomnika Jana Pawła II stojącego przed katedrą przy ul. Piotrkowskiej - poinformował polsatnews.pl podkom. Adam Dembiński z zespołu prasowego KWP w Łodzi. Dodał, że na miejscu funkcjonariusze przeprowadzili oględziny pomnika.

 

- Materiał z monitoringu został zabezpieczony - przekazał policjant. - Prowadzone są czynności zmierzające do ustalenia sprawcy. Poszukujemy także ewentualnych świadków zdarzenia - podsumował.

 

"To dla nas zaskoczenie"

Po południu przy pomniku mają spotkać się uczestnicy marszu papieskiego zorganizowanego w rocznicę śmierci Jana Pawła II. Do tego czasu zniszczenia mają zostać usunięte.

 

Sprawę skomentował rzecznik łódzkiej kurii. "To dla nas ogromne zaskoczenie, że na osobę tak ważną dla wszystkich Polaków podnosi się rękę w tak szczególnym dniu, poświęconym pamięci papieża" - przekazał ks. Paweł Kłys.

 

Zniszczeniem pomnika Jana Pawla II zainteresowała się również prokuratura. - Prokuratura Śródmiejska nadzoruje szeroko zakrojone czynności mające na celu ustalenie sprawców i odtworzenie okoliczności uszkodzenia pomnika św. Jana Pawła II, do którego doszło dziś w nocy - powiedział Polsat News Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi. Dodał, że na tym etapie, dla dobra śledztwa, przekazanie szczegółów sprawy nie jest możliwe.

 

- Aktualnie trwają szeroko zakrojone czynności policyjne - przekazał rzecznik. - Zostały one podjęte niezwłocznie po stwierdzeniu, że pomnik został uszkodzony

 

Głos zabrali również przedstawiciele miasta. "Cokolwiek się myśli o papieżu, to wandalizm nigdy nie jest rozwiązaniem. Trudno znaleźć słowa na opisanie takich zachowań w rocznicę czyjejś śmierci" - czytamy na facebookowym profilu Łodzi. 

 

Mural z Janem Pawłem II zniszczony 

Do drugiego aktu wandalizmu doszło we Wrocławiu. Tam prawdopodobnie z 31 marca na 1 kwietnia ktoś wylał czerwoną farbę na wizerunek św. Jana Pawła II namalowanego na murze.


Jak podaje "Gazeta Wrocławska", ściana, na której został wykonany mural należy do zakonu sióstr marianek. "Zakonnice zgodziły się, by kibice Śląska Wrocław namalowali tam papieża Jana Pawła II" - czytamy na portalu. Mural znajduje się przy ul. Bolesława Kominka. Został namalowany w lipcu 2022 roku.

 

"Całość kosztowała 15 tys. złotych. Kibice sami zebrali pieniądze i wykonują to pro publico bono. Wsparło ich kilku przedsiębiorców, którym projekt i pomysł się bardzo spodobał" - informowała w ubiegłym roku "Gazeta Wrocławska"

 


Mural utrzymany jest w zielono-biało-czerwonych barwach śląska. "Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi" - czytamy słynny cytat świętego na ścianie.


"Twoją troską był zawsze Bóg, wiara i Polska. Ojcze Święty, dziękujemy za twój pontyfikat. Kibice wrocławskiego Śląska" - tak twórcy podpisali miejskie malowidło.


Według nieoficjalnych ustaleń dziennikarzy, "środowisko kibicowskie już mobilizuje się, żeby oczyścić mural i zmyć czerwoną farbę". 

mbl/dk/nb / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie