Sondaż dla "Wydarzeń": Jak zagłosują Polacy po marszu 4 czerwca? KO zmniejsza stratę do PiS

Polska
Sondaż dla "Wydarzeń": Jak zagłosują Polacy po marszu 4 czerwca? KO zmniejsza stratę do PiS
Polsat News
Czy marsz wywrócił kolejność, w jakiej partie plasują się w sondażach? Sprawdziła to pracownia IBRiS

Marsz 4 czerwca będzie przełomem w prekampanii wyborczej - zapowiadała opozycja. IBRiS na zlecenie "Wydarzeń" Polsatu sprawdziło więc, czy to wydarzenie wpłynęło na to, jaką partię Polacy poprą w wyborach do Sejmu i Senatu. Ponad 90 proc. pytanych wybrało tę samą odpowiedź. Wiemy też, jak kształtuje się obecnie poparcie dla politycznych ugrupowań.

Kilkaset tysięcy osób przeszło ulicami Warszawy w marszu 4 czerwca. W wydarzeniu zorganizowanym przez Koalicję Obywatelską i firmowanym twarzą jej szefa Donalda Tuska wzięli też udział inni opozycyjni liderzy: Władysław Kosiniak-Kamysz, Szymon Hołownia czy Włodzimierz Czarzasty.

 

ZOBACZ: Adam Bielan w "Graffiti": Jestem przekonany, że Polacy nie powierzą władzy Donaldowi Tuskowi

 

Dwóch pierwszych spośród przywódców ugrupowań innych niż KO zdecydowali o uczestnictwie w marszu po tym, jak PiS przeforsowało pomysł utworzenia komisji ds. badania wpływów rosyjskich. Zdaniem przeciwników władzy celem nowego organu będzie wykluczenie z życia politycznego osób, które mogą zagrozić rządzącym - w tym Tuska.

Sondaż dla "Wydarzeń". Marsz 4 czerwca dla większości nie zmienił preferencji wyborczych

Czy organizacja marszu 4 czerwca wpłynęła na to, jak Polacy zagłosują w jesiennych wyborach do Sejmu i Senatu? O to respondentów zapytała agencja IBRiS w badaniu dla "Wydarzeń" Polsatu.

 

ZOBACZ: Włodzimierz Czarzasty do Radosława Fogla: Jak się panu nie podoba, to niech mnie pan poda do sądu

 

Okazuje się, że w przypadku 92,3 proc. pytanych opozycyjny przemarsz nie wpłynął na polityczne preferencje. Z kolei 5,9 proc. badanych odpowiedziało przeciwnie - że marsz wpłynął na wybór partii, na którą oddadzą głos. Natomiast 1,8 proc. wybrało opcję "nie wiem / trudno powiedzieć".

Sondaż partyjny. Zmniejszyła się różnica między PiS a KO

IBRiS sprawdziło też, które z ugrupowań Polacy poparliby w wyborach do Sejmu i Senatu. Liderem wśród ankietowanych okazała się Zjednoczona Prawica z PiS na czele (33,5 proc.). Za obecnie rządzącą formacją uplasowała się Koalicja Obywatelska (28,3 proc.), trzecie miejsce zajęła Konfederacja (11,7 proc.).

 

ZOBACZ: Adrian Zandberg w programie "Gość Wydarzeń": Mocno nie zgadzam się z Donaldem Tuskiem

 

Poza podium znalazły się Trzecia Droga, czyli koalicja PSL i Polski 2050 (10,6 proc.), Lewica i Partia Razem (9,7 proc.) oraz AgroUnia (0,3 proc.). 5,8 proc. pytanych nie miało zdania w tej kwestii.

 

Poparcie dla partii politycznychPolsat News
Poparcie dla partii politycznych

 

W porównaniu z poprzednim sondażem IBRiS dla "Wydarzeń", którego wyniki poznaliśmy 22 maja, poparcie dla PiS obniżyło się o 1 pkt proc., a dla KO wzrosło o 3,7 pkt proc. Notowania Trzeciej Drogi są niższe o 3,6 pkt proc., zyskały natomiast Konfederacja (0,6 pkt proc.) oraz Lewica i Partia Razem (0,4 pkt proc.). O 0,5 pkt proc. osób mniej wybrało opcję "nie wiem".

 

WIDEO: Co wynika z nowego sondażu?

Polacy podzieleni ws. wspólnej listy opozycji

Respondenci odpowiadali również na pytanie, czy po marszu 4 czerwca powinna powstać jedna, wspólna lista opozycji demokratycznej. "Zdecydowanie tak" odpowiedziało 26,8 proc. osób, "raczej tak" - 27,1 proc., "raczej nie" - 19,8 proc., "zdecydowanie nie" - 13,2 proc., a 13,1 proc. uznało, że nie wie lub trudno wypowiedzieć im się w tej kwestii.

 

Wiadomo też, na ile badani są zmotywowani, by wziąć udział w wyborach parlamentarnych. Najwięcej, bo 52 proc. pytanych zadeklarowało, że "zdecydowanie" oddałoby głos do urny, gdyby mieli taką możliwość w najbliższą niedzielę. Wariant "raczej tak" wybrało 8,4 proc. osób.

 

ZOBACZ: Huta Stalowa Wola. Podpisano porozumienie rząd – NSZZ "Solidarność". Premier ujawnił kulisy

 

W wyborach "raczej nie" wzięłoby udziału 13,5 proc. badanych, a 22,3 proc. stwierdziło, iż "zdecydowanie nie" uczestniczyłoby w głosowaniu. 3,7 proc. uznało, że nie wiedzą, czy oddaliby głos albo trudno powiedzieć, jaką decyzję podjęliby.

 

Badanie Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS dla "Wydarzeń" Polsatu na próbie n=1000 wykonano w dniach 6-11 czerwca 2023 r. metodą CATI.

wka/ sgo / Polsatnews.pl / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie