Zmiany stawek za brak OC. Od 1 lipca kierowcy mogą zostać obciążeni karą nawet 7,2 tys. zł

Polska
Zmiany stawek za brak OC. Od 1 lipca kierowcy mogą zostać obciążeni karą nawet 7,2 tys. zł
Polsat News
Od 1 lipca wzrosną stawki kar za przerwy w OC, zdj. ilustracyjne

Od lipca za brak aktualnego OC kierowcy będą obciążeni karą nawet do 7,2 tys. zł. Od nowego miesiąca zmieniają się stawki za przerwę w obowiązkowym ubezpieczeniu pojazdów. Kolejne podwyżki nastąpią już za pół roku.

Zmiany w wysokości kar za przerwę w obowiązkowym ubezpieczeniu pojazdów wzrosną od 1 lipca, razem ze zwiększeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia, które wzrośnie z 3,490 zł do 3,600 zł brutto. 

 

W ramach nowych zasad za przerwę w OC, która nie przekroczy trzech dni kierowca zapłaci 1,440 zł, jeżeli potrwa ona od czterech do 14 dni - 3,600. Najdotkliwiej zostaną ukarani ci, którzy spóźnią się ponad dwa tygodnie, bo w tym przypadku przewidziana jest kara w wysokości 7,200 zł. 

 

ZOBACZ: Kraków. Uczniowie jeżdżą za darmo, ale 13-latek i tak dostał dwa mandaty

 

"Kary za przerwę w OC dla samochodów ciężarowych, autobusów i ciągników samochodowych od 1 lipca będą wynosić odpowiednio: 2160 zł, 5400 zł oraz 10800 zł. W przypadku pozostałych pojazdów będzie to 240 zł, 600 zł oraz 1200 zł" - podaje autoklut.pl. 

 

Nowe stawki będą obowiązywały do końca tego roku. Od 1 stycznia 2024 r. znowu wzrośnie najniższa krajowa i wyniesie 4,300 brutto. Razem z nią zmienią się zatem kary za brak OC. Wszystko wskazuje na to, że najwyższa może przekroczyć 8 tys. zł. 

Kto sprawdza polisę OC?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny jest odpowiedzialny za weryfikację OC i wykrywanie przerw w opłacaniu ubezpieczenia. Wykorzystuje do tego elektroniczny system, który zestawia informacje o zawieranych polisach z bazą zarejestrowanych w Polsce samochodów. Więc brak OC może zostać wykazany nie tylko podczas policyjnej kontroli. 

 

Jak podaje autokult.pl, w minionym roku zostało wszczętych ponad 320 tys. takich spraw. 

ap/ sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie