Finał Ligi Mistrzów 2023. W Stambule Manchester City wygrał z Interem Mediolan

PAP/EPA/TOLGA BOZOGLU
Finał Ligi Mistrzów odbył się w Stambule

Manchester City wygrał Ligę Mistrzów. To pierwszy jego tryumf w tych rozgrywkach. W finałowym meczu drużyna z Anglii wygrała z Interem Mediolan 1:0. Sędzią głównym meczu był Szymon Marciniak.

Zwycięska bramka dla Manchesteru City padła w 68 minucie meczu. Strzelił ją Rodri - zawodnik grający na pozycji pomocnika w angielskim klubie.

Do końca pierwszej połowy meczu Inter Mediolan - Manchester City był bezbramkowy remis.

Team Pepa Guardioli - Manchester City - ostatni raz sięgnął po międzynarodowe trofeum ponad 50 lat temu. Pierwszy raz zakwalifikował się do finału Ligi Mistrzów w sezonie 2020/21, uległ jednak wówczas Chelsea F.C.

ZOBACZ: Ukraińcy ostro krytykują Roberta Lewandowskiego. Poszło o zdjęcie z tenisistą

Inter Mediolan ostatni raz zdobył puchar Ligi Mistrzów w 2010 roku. Wcześniej drużynie dowodzonej przez Simona Inzaghiego zdarzyło się to jeszcze dwukrotnie.

Szymon Marciniak sędzią finału Ligi Mistrzów

Sobotni mecz sędziował Polak - Szymon Marciniak, uznawany obecnie za najlepszego wśród arbitrów świata. Stał się tym samym drugim w historii sędzią piłkarskim, który w jednym sezonie prowadził zarówno finał Ligi Mistrzów, jak i najważniejszy mecz Mistrzostw Świata.

ZOBACZ: Piłkarz polskiego klubu zginął w Ukrainie. "Walczył do ostatnich sił"

Pojawienie się Marciniaka w Stambule na początku czerwca stanęło jednak pod znakiem zapytania. Fundacja Nigdy Więcej opublikowała list, w którym alarmowała, że polski arbiter uczestniczył w wydarzeniu organizowanym przez jednego z liderów Konfederacji - Sławomira Mentzena.

Organizacja podkreśliła, że partia ta należy do skrajnej prawicy, a Marciniak, pojawiając się na wydarzeniu, może firmować swoją twarzą poglądy tego politycznego ugrupowania. Ostatecznie UEFA nie zmieniła zdania ws. sędziowskiej obsady finału Ligi Mistrzów, a Marciniak odciął się od Konfederacji.