Brakuje ratowników wodnych. WOPR nadal rekrutuje

Polska
Brakuje ratowników wodnych. WOPR nadal rekrutuje
Facebook/Zachodniopomorskie WOPR
WOPR poszukuje ratowników

Od początku czerwca utonęło kilkanaście osób. W samo Boże Ciało odnotowano sześć utonięć, a długi weekend jeszcze się skończył. Niedługo ruszy sezon wakacyjny, tymczasem na wielu kąpieliskach brakuje ratowników wodnych. WOPR poszukuje chętnych do pracy.

Od 1 kwietnia utonęło 70 osób, z czego 15 tylko w pierwszych dniach czerwca. Wysokie temperatury zachęcają do kąpieli w morzu, rzekach i jeziorach.  

 

Wiele strzeżonych kąpielisk nie jest jeszcze czynnych. Część otworzy się w połowie czerwca, niektóre zaczną działać od 1 lipca. Niestety, w wielu miejscach brakuje ratowników. Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe nadal rekrutuje chętnych. 

Rekrutacja WOPR

Rekrutację prowadzi m.in. zachodniopomorski WOPR. Tam ratownicy mogą liczyć na zarobki w wysokości 6-6,5 tys. złotych brutto, a w niektórych miejscach mogą mieć zapewniony nocleg i wyżywienie.  

 

ZOBACZ: Zachodniopomorskie. Ratownik WOPR na służbie uderzony w twarz. Za przypomnienie o... kapoku


Ratownicy są poszukiwani również w województwie lubelskim – tam są jeszcze wakaty. W samym Lublinie załoga ratownicza jest już skompletowana, ale potrzebne są osoby na zastępstwo. Zarobki ratowników na Lubelszczyźnie kształtują się na poziomie około 25 złotych za godzinę. 


Ratowników brakuje także w województwie warmińsko-mazurskim. W tym roku w regionalnym WOPR szkoli się kilkadziesiąt osób, podczas gdy jeszcze kilka lat temu na szkolenie zgłaszało się 250-300 chętnych. 

Bezpieczeństwo nad wodą

Służby niezmiennie apelują o zachowanie zasad bezpieczeństwa nad wodą.

 

ZOBACZ: USA: Rzucili się na ratunek 38-latce. Mężczyźni utonęli w jeziorze

 

Policjanci przypominają, aby nie wchodzić po wody po spożyciu alkoholu. Z kolei strażacy zachęcają do kąpieli ze sprzętem asekuracyjnym - boją SP lub kamizelką ratunkową. 

adn/ sgo/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie