Wojna w Ukrainie. Rosjanie przekazali jeńców wojennych Węgrom

Świat
Wojna w Ukrainie. Rosjanie przekazali jeńców wojennych Węgrom
Zdjęcie ilustracyjne/Facebook/ Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine
Ukraińcy jeńcy wojenni trafili na Węgry

11. ukraińskich jeńców wojennych przetrzymywanych w Rosji trafiło na Węgry. Media wskazują, że przekazanie żołnierzy miało być koordynowane przez wicepremiera Węgier ds. kościelnych Zsolta Semjéna. Ukraińskie MSZ zażądało wyjaśnień od węgierskiego chargé d’affaires.

Informacje pojawiające się wcześniej w mediach potwierdził wicepremier Węgier Zsolt Semjén. Do tego kraju trafiło 11 ukraińskich jeńców wojennych pochodzących z Zakarpacia.

 

Rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko powiedział, że jego rząd nie został poinformowany o negocjacjach między stroną węgierską i rosyjską w tej sprawie.

Ukraińcy zaskoczeni

"Początkowo w mediach, a później w publicznych wypowiedziach węgierskich urzędników pojawiły się informacje o przekazaniu przez Rosję ukraińskich jeńców wojennych na Węgry" - napisał Nikołenko na swoim profilu na Facebooku, cytowany przez Unian.

 

ZOBACZ: Węgry odpowiadają Zełenskiemu. "Już zapłaciliśmy wysoką cenę za wojnę"

 

Zaznaczył, że uwolnienie ukraińskich jeńców wojennych to zawsze dobra wiadomość.

 

"A Ukraina, we współpracy z międzynarodowymi partnerami, aktywnie działa na rzecz powrotu wszystkich swoich obrońców do domu" - dodał.

Reakcja MSZ

Na rozmowę - w celu złożenia wyjaśnień - ukraińskie MSZ wezwało węgierskiego chargé d’affaires.

 

"Strona ukraińska wystąpiła z prośbą o udzielenie szczegółowych informacji o naszych obywatelach oraz o zapewnienie natychmiastowego kontaktu z konsulem Ukrainy w celu zapoznania się ze stanem ich zdrowia i udzielenia im pomocy konsularnej" - wyjaśnił.

 

Ponadto podczas tego spotkania osobno podkreślono potrzebę skoordynowania współpracy w tak drażliwych kwestiach, jak uwolnienie jeńców wojennych.

 

ZOBACZ: Węgry. Kontrowersyjne nagranie rządu. Chodzi o mapę Ukrainy

 

Biełsat, powołując się na węgierską telewizję ATV, wskazuje, że działania miały być koordynowane przez wicepremiera Węgier ds. kościelnych Zsolta Semjéna. - To mój ludzki i patriotyczny obowiązek - skomentował swoją rolę polityk.

 

Semjén podkreślił, że uwolnieni jeńcy wojenni "zawdzięczają swoją wolność" Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.


Dzisiejsze terytorium Zakarpacia przez wieki było częścią Królestwa Węgier. Mieszka tam najliczniejsza mniejszość węgierska w Ukrainie.

"Putin to zbrodniarz wojenny"

Większość Węgrów (53 proc.) zgadza się ze stwierdzeniem, że Władimir Putin jest zbrodniarzem wojennym, który przeprowadza masakry ludności w Ukrainie - wynika z sondażu ośrodka Policy Solutions, którego wyniki omówił dziennik "Nepszava".

 

"W pierwszych sześciu miesiącach wojny nastąpił znaczny spadek poparcia dla stanowiska potępiającego rosyjską agresję" - napisał w raporcie Policy Solutions. Podkreślono jednak, że szczyt sprzeciwu Węgrów wobec stanowiska Zachodu miał miejsce jesienią 2022 roku, a obecnie znów większość obwinia za wojnę Putina.

ac/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie