Węgry odpowiadają Zełenskiemu. "Już zapłaciliśmy wysoką cenę za wojnę"

Świat
Węgry odpowiadają Zełenskiemu. "Już zapłaciliśmy wysoką cenę za wojnę"
PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO, Flickr/United Nations Photo CC BY-NC-ND 2.0
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i szef MSZ Węgier Peter Szijjarto

Węgry już zapłaciły wysoką cenę za wojnę w Ukrainie - uważa węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto. Szef resortu odpowiedział w ten sposób na oświadczenie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który stwierdził, że stosunki między Węgrami a Rosją nie są odpowiednie dla członka NATO.

"Jeżeli to oświadczenie (Zełenskiego - red.) oznacza: 'Z pełnym szacunkiem dziękuję Węgrom za wpuszczenie i opiekę nad ponad milionem uchodźców z Ukrainy' i 'z pełnym szacunkiem dziękuję za ciągłe wysyłanie pomocy' to 'zapraszamy i możecie na nas liczyć w przyszłości'"- napisał Szijjarto w mediach społecznościowych. 


Szef węgierskiego MSZ przekazał, że prezydent Ukrainy nie ma prawa oceniać zachowania Węgier.

 

"Naród węgierski już zapłacił bardzo wysoką cenę za tę wojnę. Wielu Węgrów - członków węgierskiej społeczności z Zakarpacia zginęło w tej wojnie" - zaznaczył. 

 

 

Prezydent Ukrainy krytycznie o podejściu Węgier

Wołodymyr Zełenski podczas konferencji prasowej w sobotę ocenił, że zachowanie Węgier oraz ich stosunki z Rosją nie odpowiadają statusowi sojusznika NATO. 


- Jak rozwiązać spór z Budapesztem? Pytanie tylko jakie są chęci Budapesztu. Wydaje mi się, że istnieje polityczne uwikłanie elit politycznych na Węgrzech. To bardzo dziwna sytuacja, czy w NATO może być kraj za Rosją i przeciwko NATO? - powiedział prezydent Ukrainy, cytowany przez portal Ukrainska Prawda. 

 

ZOBACZ: Reakcja Ukrainy na ograniczenia w handlu zbożem. Do polskiej ambasady trafiła nota dyplomatyczna

 

Zełeński dodał, że w Sojuszu nie ma mogą znajdować się kraje, które "nazywają NATO wrogiem". - To jest nieodpowiednie zachowanie. Sojusznik to nie tylko słowo, to znaczenie. To sojusz państw o tym samym spojrzeniu na bezpieczeństwo, na wartości - zaznaczył.  

anw/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie