Nowelizacja ustawy budżetowej. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił zmiany

Polska
Nowelizacja ustawy budżetowej. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił zmiany
PAP/Paweł Supernak
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił zmiany w bieżącym budżecie

- Przyjęliśmy nowelizację ustawy budżetowej i ustawy okołobudżetowej po to, żeby zrealizować nasze ostatnie zapowiedzi - powiedział w piątek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Wcześniej odbyło się posiedzenie rządu poświęcone zmianom w budżecie na 2023 roku, na którym ustalono, gdzie trafią dodatkowe środki.

Morawiecki wymienił trzy obszary, które zostaną zasilone nowymi środkami finansowymi. Pierwszym jest zrealizowanie potrzeb NSZZ Solidarność. Wymienił tutaj kwestię wynagrodzeń i świadczeń socjalnych. - Dla samorządów i nauczycieli przeznaczamy dodatkowe środki w ramach tej ustawy - powiedział.

 

- Pracownicy państwowej sfery budżetowej i oświaty otrzymają dodatkowe wynagrodzenie, liczone od lipca do końca roku, wypłacane jednorazowo. Przedłużamy również emerytury pomostowe, odmrażamy podstawę naliczania świadczeń socjalnych. Od 1 lipca będzie to ponad 5100 zł, ta odmrożona podstawa. I 1125 zł dla każdego nauczyciela. Zdecydowaliśmy też o przeznaczeniu 14 mld zł dla samorządów - kontynuował premier.

 

Morawiecki tłumaczył, że ten zastrzyk gotówki ma przede wszystkim uzupełnić wydatki bieżące samorządów. 

 

ZOBACZ: Trybunał Konstytucyjny. Mateusz Morawiecki: Złożę wniosek do TK ws. organizacji jego pracy

 

Drugim z obszarów jest rolnictwo. - Staramy się zabezpieczyć środki zawiązane zarówno z trudnościami na rynkach rolnych, koniecznością tworzenia korytarzy solidarnościowych, zapewnieniem wyższych cen skupu ,niż te które aktualnie występują na rynku - mówił o środkach, ujętych w znowelizowanej ustawie. 

 

Ostatnim obszarem jest obronność. - Tutaj także włączamy środki, które z jednej strony mają służyć realizacji kontraktów koreańskich, amerykańskich, ale także zasilamy środkami nasz przemysł zbrojeniowy, żeby jak najszybciej rozwijać produkcję Krabów, Rosomaków, Borsuków - wymieniał.

Posiedzenie rządu

W piątek rano odbyło się posiedzenie rządu, podczas którego ministrowie podjęli pracę nad nowelizacją tegorocznej ustawy budżetowej. 

 

Na liście tematów znalazło się przekazanie dodatkowych ponad 14 mld zł samorządom i skierowanie około 765 mln zł na nagrody specjalne dla nauczycieli. 

 

ZOBACZ: Konwencja Lewicy. Wśród propozycji OZE i podwyżki w budżetówce

 

Ustawa budżetowa na rok 2023 zakłada dochód na poziomie 604,5 mld zł. Maksymalne wydatki mają wynieść 672,5 mld zł, a deficyt nie powinien przekroczyć 68 mld zł. 

 

Członkowie rządu mieli też zająć się projektem nowelizacji ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

ap/polsatnews.pl/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie