Michał Wójcik o zasadach przyjmowania migrantów w UE: Absolutny skandal

Polska
Michał Wójcik o zasadach przyjmowania migrantów w UE: Absolutny skandal
Polsat News
Michał Wójcik, minister w Kancelarii Premiera i wiceprezes Suwerennej Polski

To jest absolutny skandal - powiedział w programie "Graffiti" Michał Wójcik, minister w Kancelarii Premiera, oceniając unijne porozumienie w sprawie migrantów. Podkreślił, że w Polsce jest obecnie około dwóch milionów uchodźców z Ukrainy, tymczasem Bruksela nie bierze tego pod uwagę przy ustalaniu zasad relokacji migrantów.

W czwartek szefowie dyplomacji państw członkowskich Unii Europejskiej po kilkunastu godzinach negocjacji, przyjęli stanowisko negocjacyjne w sprawie reformy regulacji migracyjnych. Polska i Węgry głosowały przeciwko poparciu tzw. paktu migracyjnego.

 

- To jest absolutny skandal - skomentował Wójcik nowe zasady polityki migracyjnej UE. Według ministra ta kwestia powinna być omawiana w ramach Rady Europejskiej. - To jest jedna z najważniejszych spraw - ocenił.

 

Konferencja Ziobry. "Pomysł będzie wetowany na poziomie ministerstwa"

Wiceprezes Suwerennej Polski zapowiedział, że w piątek szef jego ugrupowania Zbigniew Ziobro zorganizuje w tej konferencję prasową. - Wiem, że wydał polecenie ministrowi Sebastianowi Kalecie, żeby złożył weto do pakietu spraw, który dotyka społeczności LGBT - zdradził Wójcik. 

 

Zdaniem ministra ustalanie polityki migracyjnej taką ścieżką, jak to się stało, sprawia, że zasada weta jest omijana. - Suwerenna Polska na to się nie zgadza - powiedział. 

 

ZOBACZ: Niemcy: Podpalono hotel, w którym mieszkali uchodźcy z Ukrainy. Przy wejściu namalowano swastykę

 

Wójcik zapewnił, że nowe zasady będą "wetowane na poziomie ministerstwa sprawiedliwości".

"Bezczelność" UE

Wójcik pokreślił, że "musimy patrzeć na bezpieczeństwo naszych obywateli". Przypomniał, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, granicę z Polską przekroczyło 12,5 mln uchodźców. - 10 mln wróciło, ale jednak około dwa miliony są w Polsce - powiedział.

 

Tymczasem UE nie bierze tego pod uwagę przy ustalaniu zasad relokacji migrantów. - Oni bezczelnie mówią nam: jak nie przyjmiecie kilka tysięcy migrantów, to za każdego będziecie płacić 20 tys. euro - powiedział. 

 

 

- Uważam, że wszelkimi środkami trzeba zablokować tę decyzję. Rząd polski stanął na wysokości zadania - stwierdził i dodał, że "chodzi o zasady".

 

Zdaniem ministra należy też zdefiniować, kim jest uchodźca. - To nie jest tak, że jakaś chora głowa w Brukseli nakaże nam: macie przyjąć dwa tysiące, jak nie przyjmiecie, to płacicie - mówił Wójcik.

Tusk zjednoczył "prawą stronę"

Prowadzący Grzegorz Kępka stwierdził, że ustawa dotycząca komisji ds. rosyjskich wpływów "napędziła" ludzi Donaldowi Tuskowi na marsz, który odbył się czwartego czerwca w Warszawie.

 

- Mam wrażenie, że Donald Tusk organizując tego rodzaju marsz zjednoczył prawą stronę i to doprowadzi nas do zwycięstwa - odpowiedział Wójcik. Zdaniem ministra "trzeba zrobić wszystko", żeby lider PO nie przejął władzy.

 

ZOBACZ: Szefernaker: Chcemy, żeby uchodźcy z Ukrainy partycypowali w kosztach ich utrzymania w Polsce

 

- Jest to sprawa niezwykle ważna, każde państwo ma prawo badać tego typu sprawy - dodał, odnosząc się do ustawy o komisji ds. badania rosyjskich wpływów. Dodał, że jeżeli komisja zacznie działać to sądzi, że "wiele ciekawych rzeczy wyjdzie na światło dzienne".

 

Poprzednie wydania programu "Graffiti" znajdziesz tutaj.

ap/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie