Tajwan. 37 chińskich samolotów wtargnęło do strefy identyfikacji powietrznej

Świat
Tajwan. 37 chińskich samolotów wtargnęło do strefy identyfikacji powietrznej
Zdjęcie ilustracyjne/defense.gov
37 chińskich samolotów wtargnęło do strefy identyfikacji powietrznej Tajwanu, zdj. ilustracyjne

Tajwańskie ministerstwo obrony podało, że w czwartek rano w strefie identyfikacji powietrznej (ADIZ) pojawiło się 37 chińskich samolotów bojowych. Sytuacje kontrolują siły powietrzne oraz marynarka wojenna Tajwanu.

Ministerstwo obrony Tajwanu poinformowało, że w czwartek nad ranem czasu lokalnego w strefie identyfikacji powietrznej (ADIZ) wykryto co najmniej 37 chińskich samolotów bojowych. 

 

Wśród namierzonych przez radary maszyn były myśliwce J-11, J-16, bombowce H-6, które są zdolne do przenoszenia broni atomowej.

 

 

Z komunikatu resortu wynika, że część samolotów skierowana została na południowy wschód w kierunku zachodniego Pacyfiku.

 

Tajwan odpowiedział wysłaniem swoich myśliwców oraz okrętów i uruchomił lądowe systemy rakietowe. 

 

Agencja Reutera podała, że chińskie ministerstwo obrony nie skomentowało tego incydentu. 

 

ZOBACZ: Tajwan: Ćwiczenia chińskiej armii wokół wyspy. Samoloty naruszyły tajwańską strefę

 

Pekin regularnie prowokuje Tajwan wykonując przeloty czy manewry morskie wokół wyspy.

 

Rządząca Komunistyczna Partia Chin uznaje demokratyczne państwo Tajwanu jako część swojego terytorium. Władze w Pekinie dążą do przejęcia kontroli, nie wkluczając możliwości użycia sił.

Chińskie manewry wokół Tajwanu

W pierwszej połowie kwietnia Chińczycy przeprowadzili manewry wokół Tajwanu. Wtedy 45 samolotów naruszyło tajwańską strefę identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ) i przekroczyło medianę Cieśniny Tajwańskiej.

 

Pod koniec grudnia ubiegłego roku, na tajwańskim niebie pojawiło się w ciągu doby 71 maszyn ChRL. Pekin poinformował wtedy, że prowadzi "ćwiczenia uderzeniowe", które zostały uzasadnione rzekomymi prowokacjami Tajpej i Waszyngtonu. Loty w ramach ćwiczeń miały być przeprowadzane na Oceanie Spokojnym w pobliżu Chin.

ap/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie