Smogowa apokalipsa w Nowym Jorku. Powodem pożary w Kanadzie

Świat
Smogowa apokalipsa w Nowym Jorku. Powodem pożary w Kanadzie
PAP/EPA/JUSTIN LANE
Powodem złej jakości powietrza w Nowym Jorku są pożary w Kanadzie

Nowy Jork w środę zyskał miano najbardziej zanieczyszczonego miasta na świecie. Wszystko to z powodu gęstego dymu napływającego z pożarów ponad 150 lasów w Kanadzie. Ostrzeżenia przed złą jakością powietrza wydano dla ponad 75 milionów ludzi w USA. Zalecono również noszenie masek N95.

W Kanadzie wciąż trwa 150 pożarów lasów. Większość pochodzi z prowincji Quebec. To najgorszy sezon w historii - czytamy na BBC.

 

Sytuacja ta odbija się nie tylko na Kanadyjczykach. Poszkodowani są również mieszkańcy wschodnich stanów USA.

 

W środę wieczorem główne obszary metropolitalne jak Filadelfia, Jersey City w New Jersey i New Haven w Connecticut, miały indeksy jakości powietrza na poziomie od 200 do 300 - co jest uważane za "bardzo niezdrowe" - podała CNN.

Gorzej do końca weekendu

Najgorzej było w Nowym Jorku. Dziennik "New York Post" podał, że dym utrzyma się w pięciu dzielnicach miasta do niedzieli.

 

@dw_planeta New York City is covered in smoke drifting all the way from Canadian wildfires. Here’s what you can do to protect yourself. #nycsmoke #staysafe #smoke #airpollution #wildfiresmoke ♬ ■ News News-Drone-IT-AI(963995) - ImoKenpi-Dou

 

Burmistrz Eric Adams wezwał mieszkańców z chorobami serca lub układu oddechowego do "ograniczenia aktywności na świeżym powietrzu do absolutnej konieczności".

 

Zalecono również noszenie masek N95.

 

Jakość nowojorskiego powietrza uznano za niebezpieczną. Była znacznie gorsza niż choćby znanego z zapylenia New Delhi w Indiach.

W sieci pojawiają się wideo i zdjęcia z miasta.

 

Eksperci zwracają uwagę, że ludzie starsi, małe dzieci i kobiety w ciąży lub osoby cierpiące na choroby serca albo płuc mogą doświadczyć poważnych skutków zdrowotnych.

 

Odwołane zajęcia na świeżym powietrzu i loty

Nowojorski okręg szkół publicznych odwołał w środę wszystkie zajęcia na świeżym powietrzu. Placówek jednak nie zamknięto, w przeciwieństwie do plaż.

 

W środę kilka meczów przełożyły również profesjonalne drużyny sportowe.

 

Z powodu wysokiego zadymienia w środę po południu wstrzymano loty z całego kraju na nowojorskie lotnisko LaGuardia.

ac/ sgo/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie