Piotr Zgorzelski w programie "Gość Wydarzeń": Prezydent się skompromitował

Polska
Piotr Zgorzelski w programie "Gość Wydarzeń": Prezydent się skompromitował
Polsat News
Piotr Zgorzelski w programie "Gość Wydarzeń"

- Kompromitacja polskiej polityki zagranicznej, której de facto od ośmiu lat nie ma - tak o decyzji Komisji Europejskiej ws. Polski i ustawy o powołaniu komisji badającej rosyjskie wpływy powiedział w programie "Gość Wydarzeń" wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski. Dodał, że "skompromitował się również prezydent".

Komisja Europejska wszczęła w środę postępowania przeciwko Polsce w sprawie naruszenia prawa UE w związku z przyjęciem ustawy o powołaniu przez Polskę komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022.

 

- Kolegium komisarzy zdecydowało o wszczęciu postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego poprzez wysłanie do polskich władz wezwania do usunięcia uchybienia - poinformował wiceprzewodniczący KE i komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis.

 

ZOBACZ: Komisja Europejska wszczyna postępowanie wobec Polski. W tle komisja ds. badania wpływów rosyjskich

 

Wezwanie do usunięcia uchybienia jest pierwszym etapem procedury naruszeniowej. W ramach tego etapu KE będzie oczekiwała na pismo polskich władz w odpowiedzi na swoje wątpliwości co do danego prawa. Jeśli uzna, że wyjaśnienia są niewystraczające, może przejść do drugiego etapu, w ramach którego wyśle kolejny list z prośbą o usunięcia uchybienia. Jeśli uzna, że kolejna odwiedź kraju nie wyjaśnia wątpliwości wobec prawa albo że kraj nadal nie usunął uchybienia, może skierować skargę do TSUE na państwo członkowskie.

Zgorzelski: Kompromitacja polskiej polityki zagranicznej

Decyzję tę ocenił Piotr Zgorzelski. - Kompromitacja polskiej polityki zagranicznej, której de facto od ośmiu lat nie ma - stwierdził.

 

- Zatomizowano i podzielono na trzy segmenty jeden z najważniejszych działów prowadzonych przez państwo. Prezydent odpowiada za stosunki z NATO i USA, Kancelaria Premiera oddelegowała ministra ds. UE a resztę zostawiono ministrowi spraw zagranicznych Rau - wyjaśnił.

 

ZOBACZ: Andrzej Duda ws. ustawy dot. rosyjskich wpływów: Przygotowałem nowelizację

 

Dodał, że ten ostatni "i tak najlepiej z nich wszystkich daje sobie radę". - Choć szef MSZ musi być osobą mającą silną pozycję w polityce - podkreślił Zgorzelski na antenie Polsat News.

 

Według niego - w ewentualnym przyszłym rządzie opozycyjnym - funkcja ministra spraw zagranicznych powinna być połączona z funkcją wicepremiera. Dlaczego? - By przywrócić stosunkom międzynarodowym właściwy wymiar.

 

WIDEO: Piotr Zgorzelski w "Gościu Wydarzeń"

 

"Prezydent został z tą ustawą jak Himilsbach z angielskim"

Pytany o wspomnianą komisję ds. badania wpływów rosyjskich Zgorzelski zaznaczył, że "nawet politycy PiS podchodzą do niej sceptycznie".

 

Jarosław Kaczyński pytany niedawno na konferencji prasowej podczas wizyty na Podkarpaciu, jak ocenia prezydencki projekt nowelizacji i czy PiS go poprze, podkreślił, że prezydent jest głową państwa i ma prawo decydować w różnych sprawach sam.

 

- Tę decyzję, jak sądzę, podjął po jakichś rozmowach ze swoimi bezpośrednimi współpracownikami - powiedział.

 

Odnosząc się do ustawy powołującej komisję ds badania wpływów rosyjskich prezes PiS stwierdził, że jej istotą "była chęć ukazania społeczeństwu jak było, faktów".

 

- Ja czytam tę wypowiedź mniej więcej tak: "Napisałeś sobie chłopaku tę nowelizację to sobie z nią teraz chodź". (…) Moim zdaniem w Sejmie nie będzie podjęta praca legislacyjna. Prezydent się skompromitował. Jedną ręką podpisał ustawę, drugą pisał zastrzeżenia do Trybunału Konstytucyjnego… - mówił Zgorzelski.

 

- Został z tą ustawą "jak Himilsbach z angielskim" - dodał.

"PiS nie odda władzy dobrowolnie"

Polityk PSL powiedział też o "archipelagu Kaczyńskiego".

 

- Zostanie, nawet jeśli PiS przegra wybory. Jego elementy to m.in. Pałac Prezydencki, Trybunał Konstytucyjny, ta ustawa, zmiana kodeksu wyborczego, telewizja publiczna - wymieniał.

 

Jego zdaniem "PiS nie odda władzy dobrowolnie".

 

- Będzie korzystać ze wszystkich możliwości - dodał.

 

Dopytywany, odparł, że chodzi m.in. o stwierdzenie ważności wyborów i, że "różne scenariusze zdarzały się nawet w demokracji".


Poprzednie odcinki programu "Gość Wydarzeń" dostępne są tutaj.

ac/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie