Stopy procentowe. Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję

Biznes
Stopy procentowe. Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję
Polsat News
Adam Glapiński, prezes NBP

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. RPP ostatni raz zmieniła stopy we wrześniu 2022 r. Wówczas zostały one podwyższone.

We wtorek skończyło się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. RPP zdecydowała na nim, że stopy procentowe zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie:

  • stopa referencyjna 6,75% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 7,25% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 6,25% w skali rocznej;
  • stopa redyskontowa weksli 6,80% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 6,85% w skali rocznej.

Czerwcowe posiedzenie było dziewiątym z rzędu, kiedy RPP nie zmieniła stóp procentowych. Decyzja ta była zgodna z oczekiwaniami analityków.

Stopy niezmienne od września

RPP ostatni raz zmieniła stopy we wrześniu 2022 r. Wówczas stopy zostały podwyższone, a główna stopa NBP, referencyjna, została podniesiona do 6,75 proc. Od tamtego czasu stopy pozostały niezmienione. 

 

ZOBACZ: Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Szansa na obniżenie stóp procentowych

 

W piątek na stronie NBP pojawiła się informacja, że Rada Polityki Pieniężnej - mimo, że nie odbyło się jej kolejne posiedzenie, obniżyła niezmieniane od wielu miesięcy stopy procentowe. Okazało się, że to błąd informatyczny.

Stopy procentowe. Kiedy obniżka?

Główny ekonomista PKO Banku Polskiego Piotr Bujak mówił przed ogłoszeniem decyzji RPP "Wydarzeniom" Polsatu, że kredytobiorcy nie powinni tracić jednak nadziei, bo jego zdaniem zbliża się czas, gdy stopy - od których zależy oprocentowanie kredytów - pójdą w dół.

 

- Można zakładać, ze większość w RPP podejmie przed końcem roku decyzję o rozpoczęciu obniżek stóp procentowych - powiedział.

 

Stopy procentowe to narzędzie w walce z inflacją - z którego zdaniem części ekonomistów - nie da się tak tak łatwo zrezygnować.

pgo/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie