Wojna na Ukrainie. Ukraińcy przeszli do ofensywy. Ministerstwo potwierdza

Świat
Wojna na Ukrainie. Ukraińcy przeszli do ofensywy. Ministerstwo potwierdza
Mil.gov.ua/CC BY 4.0
Wiceminister obrony opublikowała mapę bez komentarza

W niektórych kierunkach przechodzimy do działań ofensywnych - przekazała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. Przekazała, że epicentrum działań wojennych pozostają okolice Bachmutu, gdzie siły rosyjskie mają być w "defensywie".

W oświadczeniu w komunikatorze Telegram Hanna Malar przekazała, że działania obronne od początku rosyjskiej inwazji 24 lutego 2022 r. obejmują również kontrofensywę. "Dlatego na niektórych kierunkach przechodzimy do działań ofensywnych" - dodała.

 

ZOBACZ: Ukraina. Rosjanie ostrzelali samochód z wagnerowcami. Podpułkownik trafił w ręce bojowników grupy

 

W rejonie Bachmutu Ukraińcy mają poruszać się "szerokim frontem" i "odnosić sukcesy". "Wróg jest w defensywie, chce utrzymać swoją pozycję" - przekazała wiceminister. Rosjanie mieli przejść do defensywy również na kierunku południowym, ale są to walki "o znaczeniu lokalnym".

 

W kolejnym wpisie wiceminister zamieściła mapę, na której Bachmut zaznaczony jest na czerwono. Malar nie wyjaśniła co dokładnie oznacza grafika, ale ukraińskie media spekulują, że może być to zasygnalizowanie planu okrążenia miasta.

 

Co dzieje się pod Bachmutem?

Niedługo później Malar przekazała, że za działania ofensywne odpowiada oddziały grupy "Chortyca". "Mimo zaciekłego oporu i prób utrzymania zajętych pozycji przez nieprzyjaciela nasze oddziały posuwały na kierunkach: Orichowo-Wasyliwka, Paraskowijiwka o 200-1600 metrów oraz Iwaniwskie, Kliszczijiwka o 100-700 metrów.

 

 

W poniedziałkowym, porannym komunikacie Sztab Generalny ukraińskiej armii informował, że to Rosjanie prowadzą działanie ofensywne w kierunku miejscowości Iwaniwskie pod Bachmutem oraz Marijnką w innym rejonie obwodu donieckiego. "Ataki zostały odparte przez siły ukraińskie" - zapewniono.

bas/ sgo/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie