Rozpoczęły się szkolenia ukraińskich pilotów. To początek latania na F-16

Polska
Rozpoczęły się szkolenia ukraińskich pilotów. To początek latania na F-16
Wikimedia Commons
Myśliwiec F-16

Pierwsze grupy ukraińskich pilotów wyjechały już do Wielkiej Brytanii, aby uczyć się obsługi nowoczesnych samolotów - poinformował Denys Szmyhal. Premier Ukrainy ogłosił decyzję w związku z przyjazdem do Kijowa ministra spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii.

James Cleverly pojawił się w stolicy Ukrainy i odbył spotkania z przedstawicielami władz i wojskowych.

 

Jak podkreślano po spotkaniu, tematem głównym była kwestia rozszerzenia współpracy militarnej oraz integrację z Sojuszem Północnoatlantyckim.

 

- Dziękuję za nieustające wsparcie. Za przywództwo w tworzeniu „koalicji bojowników” i za chęć szkolenia naszych pilotów. Pierwsze grupy zostały już wysłane do Wielkiej Brytanii - mówił Denys Szmyhal.

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Ukraińcy przeszli do ofensywy. Ministerstwo potwierdza

 

- Podczas szczytu organizacji (NATO - red.) Ukraina powinna usłyszeć przesłania dotyczące naszej przyszłości w Sojuszu - dodał.

Kilka "fal" szkoleń

Zdaniem rzecznika Dowództwa Sił Powietrznych Jurij Ignat zagraniczne szkolenia na myśliwcach F-16 odbywać się będą w kilku falach.

 

Początkowo do krajów prowadzących ćwiczenia trafią doświadczeni piloci oraz ci, którzy dobrze posługują się językiem angielskim.

 

- Intensywność zadania uderzenia wroga jest dość duża. Piloci codziennie uderzają w okupantów. Tu musimy walczyć, ale i tam musimy się szkolić. Będą wysyłani falami na zasadzie rotacji - wyjaśnił.

 

- W pierwszej fali znajdą się jedni z najlepszych i najbardziej doświadczonych pilotów. Pierwszeństwo będzie także dla tych, którzy dobrze mówią po angielsku. Będą uczyli się za granicą, a tam bez języka będzie trudno - podkreślił.

mjo/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie