Ogłoszono najwyższy poziom zagrożenia pożarowego. Warunki w lasach są ekstremalnie trudne

Polska
Ogłoszono najwyższy poziom zagrożenia pożarowego. Warunki w lasach są ekstremalnie trudne
Polsat News/Twitter
Ostrzeżenia przez zagrożeniem pożarowym w lesie wydano dla całego kraju

W lasach na terenie prawie całego kraju zarządzono trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. W niektórych miejscach wilgotność ściółki spada poniżej 10 procent. Ciężka sytuacja jest na Kurpiach i południowo-wschodnich Mazurach, gdzie wystąpiło już zjawisko suszy hydrologicznej.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje o bardzo wysokim zagrożeniu pożarowym. Niektórych rejony kraju oznaczono kolorem brunatnym - co świadczy o ekstremalnym ryzyku wystąpienia ognia.

 

W całym kraju sytuacja jest krytyczna. Suchość ściółki w lasach jest bardzo niska, miejscami nie przekracza 10 proc. - poinformowała  reporterka Polsat News Katarzyna Szatyłowicz.

 

 

Możliwe są miejscowe zakazy wstępu do lasów

Ciężka sytuacja jest na Kurpiach i południowo-wschodnich Mazurach, gdzie wystąpiło już zjawisko suszy hydrologicznej. Ta z kolei wpływa na sytuację meteorologiczną.

 

To wszystko wina bardzo małych opadów. Wiele wskazuje na to, że może być gorzej. Rolnicy ostrzegają, że taka susza może odbić się na wysokości zbiorów.

 

Leśnicy badają suchość ściółki dwa razy dziennie. Jeśli tak niski jej poziom będzie się utrzymywał, to możliwe są zakazy wstępu do lasów.

 

 

"Szóstego dnia pomiarów nadleśniczy może wprowadzić zakaz wstępu do lasu"

- Mapa zagrożenia pożarowego tworzona jest na podstawie dwukrotnych pomiarów w ciągu dnia. Pierwszy o godzinie 9, a kolejny jest wykonywany o godzinne 13 - powiedział Jarosław Krawczyk z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

 

- Mierzy się wilgotność ściółki, wilgotność i temperaturę powietrza, a także jakie były opady - dodał.

 

ZOBACZ: USA. Pożar kościoła. Świadkowie mówią o uderzeniu pioruna

 

- W sytuacji, gdy przez pięć dni pod rząd pomiar wilgotności ściółki o godzinie 9 rano jest poniżej 10 procent, szóstego dnia nadleśniczy może się zastanowić, czy wprowadzić zakaz wstępu do lasu ze względu na zakaz pożarowy - wyjaśnił leśniczy.

 

Takich zakazów jeszcze nie wprowadzono w Polsce. Osoby odwiedzające lasy muszą jednak zachować szczególną ostrożność. Nie można rozpalać ognisk ani grilla. Nie należy także palić papierosów, bo każda iskra może wywołać pożar.

mbl / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie