Odtworzyli twarz faraona Tutanchamona. "To była praca detektywistyczna"

Świat
Odtworzyli twarz faraona Tutanchamona. "To była praca detektywistyczna"
Researchgate.net; Cicero Moraes
Cyfrowa rekonstrukcja twarzy faraona Tutanchamona

Zespół naukowców z Brazylii, Australii i Włoch ukończył cyfrowy model twarzy egipskiego faraona Tutanchamona. Po ponad 3300 latach od śmierci wiadomo, jak wyglądał.

Jak poinformowano, cyfrowa rekonstrukcja powstała na podstawie dokładnych pomiarów czaszki i wcześniejszych zdjęć szkieletu.

 

- To była praca detektywistyczna, w której ślady informacji zostały połączone, aby dać nam trójwymiarowy model czaszki. Mając dane dotyczące proporcji i kilka ważnych pomiarów cefalometrycznych, można było pobrać cyfrowe dane wirtualnego dawcy czaszki i dopasować tak, by stał się czaszką Tutanchamona - tłumaczył Cicero Moraes, brazylijski ekspert do spraw grafiki 3D, specjalizujący się w sądowo-kryminalistycznej rekonstrukcji twarzy.

 

ZOBACZ: Titanic zeskanowany w 3D. Wyjątkowy widok udostępniony w sieci

 

- Patrząc na niego, widzimy raczej młodego studenta niż polityka pełnego obowiązków, co czyni postać historyczną jeszcze ciekawszą - dodał.

 

researchgate.net
researchgate.net

Kolejne oblicze Tutanchamona

To nie pierwsza próba rekonstrukcji twarzy egipskiego faraona. Kilka lat wcześniej podobne próby podjął francuski zespół grafików.

 

W tym przypadku rozwój technologiczny pozwolił jednak na dokładniejsze odwzorowanie niektórych elementów twarzy.

 

- Po przyjrzeniu się badaniom, które przeprowadziliśmy z danymi od żywych ludzi i porównaniu przewidywań z rzeczywistymi pomiarami, jesteśmy przekonani, że ogólna struktura jest dobrze kompatybilna z prawdziwą twarzą - stwierdził Moraes.

mjo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie