Spot PiS z Auschwitz. Prezydent: Działanie niegodne i nie ma dla niego usprawiedliwienia

Polska
Spot PiS z Auschwitz. Prezydent: Działanie niegodne i nie ma dla niego usprawiedliwienia
PAP/Marcin Bielecki
Prezydent Andrzej Duda

"Pamięć o Ofiarach niemieckich zbrodni w Auschwitz jest święta i nietykalna. Tragedia milionów Ofiar nie może być wykorzystywana w walce politycznej. To działanie niegodne i nie ma dla niego usprawiedliwienia" - napisał Andrzej Duda na Twitterze.

Prezydent Andrzej Duda w środę po południu odniósł się na Twitterze do dyskusji na temat wykorzystania Holocaustu oraz obiektu byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz w spocie parti Prawo i Sprawiedliwość.

 

"To działanie niegodne i nie ma dla niego usprawiedliwienia" - napisał Duda argumentując, że "pamięć o Ofiarach niemieckich zbrodni w Auschwitz jest święta i nietykalna". W ocenie głowy państwa "tragedia milionów Ofiar nie może być wykorzystywana w walce politycznej".

 

 

14-sekundowy materiał wideo nawiązywał do skasowanego już wpisu dziennikarza Tomasza Lisa, który brzmiał: "Znajdzie się komora dla Dudy i Kaczora". Autor tweeta przekonywał później, że miał na myśli "celę" i przeprosił za swój wpis, obarczając winą za "absurdalną interpretację" "ludzi złej woli".

Muzeum Auschwitz: Smutne, bolesne i niedopuszczalne

Na spot zareagowało Muzeum Auschwitz. W internetowym wpisie podkreśliło, że "instrumentalizacja tragedii ludzi, którzy cierpieli i ginęli w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz - po jakiejkolwiek stronie politycznego sporu - uwłacza pamięci ofiar".

 

 

"To smutny, bolesny i niedopuszczalny przejaw moralnego zepsucia debaty publicznej" - dodała instytucja.

 

Po publikacji spotu Prawa i Sprawiedliwości w mediach społecznościowych w debacie publicznej rozgorzała dyskusja na temat wykorzystania tragicznej historii zagłady Żydów w politycznej kampanii oraz w odniesieniu do marszu opozycji 4 czerwca.

 

ZOBACZ: Marsz 4 czerwca. Najważniejsze informacje o demonstracji opozycji

 

Lider Młodej Polski Jan Strzeżek złożył w sprawie "obrzydliwego spotu PiS, który depcze pamięć o zamordowanych w Auschwitz" zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa.

 

"Nie może być zgody na wykorzystywanie ofiar w bieżącej walce politycznej - ktoś kto to robi na zawsze okrywa się hańbą" - napisał na profilu społecznościowym w środę.

 

map/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie