Grzegorz Braun przerwał wykład historyka. "Dość tego. Wypad z Polski!"

Polska
Grzegorz Braun przerwał wykład historyka. "Dość tego. Wypad z Polski!"
PAP/Marcin Obara

Grzegorz Braun przerwał wykład prof. Jana Grabowskiego w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie. Polsko-kanadyjski historyk mówił na temat polskiego problemu z historią Holokaustu. - Dość tego. Won! Wypad z Polski! - krzyczał polityk Konfederacji. Na miejscu interweniowała policja.

We wtorek w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie odbywał się wykład prof. Jana Grabowskiego pt. "Polski (narastający) problem z historią Holokaustu".

 

Braun przerwał wykład. "Wypad z Polski!"

Na miejscu pojawił się m.in. poseł Konfederacji Grzegorz Braun. Kiedy prof. Grabowski podczas swojego przemówienia nazwał żołnierzy NSZ i Żołnierzy Wyklętych "mordercami Żydów" polityk nie wytrzymał, podszedł do podestu na którym stał mówca, wyrwał mikrofon i zaczął nim uderzać o mównicę. Następnie przewrócił na ziemię jeden ze stojących w sali głośników. - Dość tego - powiedział Braun zwracając się do obecnych na sali słuchaczy. 

 

Na miejsce wezwana została policja. To jednak nie uspokoiło nastrojów. - Znikaj! Won! Wypad z Polski! Znikaj z Warszawy. Znikaj z Warszawy prowokatorze. Bezczelny prowokatorze, jakże bezczelny - krzyczał polityk Konfederacji zwracając się do dyrektora Instytutu, Milosa Reznika. 

 

 

Później polityk stwierdził również, że "nie będą Niemcy uczyć Polaków historii II wojny światowej".  

 

"Stan wyższej konieczności"

Ostatecznie przerwany przez Brauna wykład nie został dokończony. Sam poseł wytłumaczył swoje zachowanie "stanem wyższej konieczności".

 

- Wkroczyłem działając w stanie wyższej konieczności, bo za wyższą konieczność uważam kładzenie kresu tego typu prowokacjom wobec narodu polskiego w momencie, kiedy znany notorycznie z antypolskiej, łajdackiej kontrfaktycznej, historycznej propagandy osobnik zdecydował snuć narrację, w której jak zwykle w jego twórczości, Polscy patrioci zostali obsadzeni w roli czarnych charakterów i ja temu przysłuchiwać się biernie nie zamierzam - powiedział.

 

dk/ sgo/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie