Jeden currywurst w miesiącu? Tego chcą niemieccy dietetycy

Świat
Jeden currywurst w miesiącu? Tego chcą niemieccy dietetycy
Wikimedia Commons/ CC 3.0., Julio Costa Zambelli
Currywurst to popularna w Niemczech potrawa

10 gramów mięsa dziennie - takie zalecenia planuje wydać wkrótce Niemieckie Towarzystwo Żywieniowe. Według tamtejszych mediów miesięczne jego spożycie miałoby równowartość uwielbianej przez wielu małego currywursta.

Currywurst to zestaw, na który składa się z grillowana, pieczona lub gotowana kiełbasa wieprzowa obficie polana sosem (jego bazą jest koncentrat pomidorowy) oraz posypana przyprawą curry. Jest jednym z popularniejszych w Niemczech dań. W mniejszych i większych miastach możemy spotkać budki czy foodtrucki serwujące tę potrawę w różnych wersjach, m.in. bez skórki czy wegańską.

 

Niemieckie Towarzystwo Żywieniowe (Deutsche Gesellschaft für Ernährung, DGE) niebawem planuje wydać zalecenie mające na celu znaczne ograniczenie konsumpcji mięsa. Z obecnej normy 300 do 600 gramów tygodniowo, liczba ta ma zostać zmniejszona do 70 gramów, czyli 10 gramów mięsa dziennie - czytamy na portalu Bild.de.

 

Media wskazują, że to waga jednej małej kiełbaski z currywurst miesięcznie.

"Szaleństwo"

„To szaleństwo i jest to niewykonalne” - podkreślił w rozmowie z gazetą Eckhard Heuser, dyrektor zarządzający niemieckiego stowarzyszenia przemysłu mleczarskiego.

 

Według niego byłoby to niekorzystne m.in. dla stołówek.

 

ZOBACZ: Niemcy: Zaprosił kobiety do mieszkania i wyjął maczetę. Polak policjantom groził kuszą

 

Przyszłe zalecenie DGE ma na względzie kwestie emisji CO2 oraz zrównoważony rozwój.

 

W 2021 roku organizacja opublikowała raport dotyczący sposobu odżywiania się Niemców. Mężczyźni w tym kraju spożywają tygodniowo około 1100 gramów mięsa, kobiety zaś około 590 gramów.

ac/ sgo/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie