Jeden na 10 milionów. Narodziny białego bizona w USA

Świat
Jeden na 10 milionów. Narodziny białego bizona w USA
Facebook.com/Arron Healy
Bizon albinos i młode w tym samym kolorze są niezwykle rzadkim zjawiskiem

W parku stanowym Wyoming przyszedł na świat niezwykle rzadki okaz bizona albinosa. Według ekspertów szanse na takie zjawisko u tych zwierząt wynoszą jeden do 10 milionów. Dla niektórych plemion rdzennych Amerykanów białe bizony są uważane za święte. Ciele jest niewielkiej postury, ale "ma się dobrze" - informują urzędnicy. Jest jeszcze za wcześnie na określenie płci zwierzęcia.

Wyjątkowy bizon o imieniu Wyoming Hope urodził się w połowie maja na terenie parku stanowego Wyoming. To bardzo rzadki, bo całkowicie biały okaz - według ekspertów opiekujących się tymi zwierzętami takie przypadki zdarzają się raz na 10 milionów.

 

Jak podaje  Cowboy State Daily, ogólnostanowa organizacja informacyjna non-profit z Wyoming, cielę przyszło na świat w Bear River State Park około 18:30 i waży około 13,5 kg.

Niesamowity widok. W Stanach Zjednoczonych przyszedł na świat kompletnie biały bizon

Nadinspektor parku Tyfani Sager przekazał, że młode jest małe (jak na dopiero co urodzonego bizona), ale ma się dobrze. Urzędnik zaznaczył, że nie określono jeszcze płci, a ruch turystyczny w parku wzmaga się z dnia na dzień poczynając od narodzin malca.

 

 

"Nie jesteśmy pewni, czy to byczek, czy jałówka" – powiedział Sager cytowany przez Cowboy State Daily. "(Zwierzęta te - red.) są pokryte gęstym futrem i trudno to stwierdzić od razu".

Rzadkie i święte. W tym parku są już trzy takie okazy

Według American Indian College Fund, białe osobniki są uważane za święte wśród niektórych społeczności rdzennych Amerykanów i są niezwykle rzadkie. 

 

ZOBACZ: Mazowieckie. Biały łoś porzucony przez matkę. Pomogli mu myśliwi

 

Park stanowy Bear River otrzymał w 2021 roku dwie jałówki albinoski z Jackson Fork Ranch w Bondurant w stanie Wyoming. Sager podał, że druga jałówka będzie mogła mieć młode nie wcześniej niż wiosną 2024 roku.

 

Naukowcy sądzą, że brak ubarwienia u tych zwierząt jest bardziej wynikiem ograniczonej puli genów u bydła niż uwarunkowaniem genetycznym związanym z brakiem lub niedoborem pigmentu w organizmie.

map/dsk / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie