CBŚP szkoli policjantów z kilku państw UE. Ćwiczyli m.in. likwidację laboratoriów narkotykowych

Polska
CBŚP szkoli policjantów z kilku państw UE. Ćwiczyli m.in. likwidację laboratoriów narkotykowych
Polsat News

- W minionym roku zlikwidowaliśmy 42 laboratoria narkotyków syntetycznych, natomiast w tym już 30. Przejęte jest ponad osiem i pół tony narkotyków - mówiła podinsp. Iwona Jurkiewicz. Ze względu na dużą wiedzę i doświadczenie funkcjonariusze CBŚP zorganizowali szkolenie dla swoich kolegów z kilku państw Unii Europejskiej.

Ponad osiem i pół tony narkotyków przejęli od początku roku policjanci CBŚP. To prawie tyle ile w całym ubiegłym roku. Polska wciąż jest jednym z największych producentów syntetycznych środków odurzających, ale polscy przestępcy - to nowa tendencja - laboratoria narkotykowe zaczęli przenosić za granicę. 

 

CBŚP zorganizowało szkolenie dla policjantów z kilku krajów Unii Europejskie. W ośrodku szkoleniowym zebrali się przedstawiciele służb m.in. z Niemiec, Czech, Holandii czy Belgii. 

 

Podczas szkolenia funkcjonariusze ćwiczyli m.in. likwidowanie laboratorium syntetycznych narkotyków. - Mówimy tutaj o bardzo szkodliwych substancjach, substancjach toksycznych, które w bardzo krótkim czasie mogą doprowadzić do zagrożenia życia i tak na prawdę w konsekwencji do zgonu - powiedział nadkom. Michał Aleksandrowicz, naczelnik wydziału zwalczania przestępczości narkotykowej CBŚP. 

 

Wideo: CBŚP przeprowadziło szkolenia dla policji z całej UE. Materiał "Wydarzeń"

 

 

Jeden z policjantów, który uczestniczył w szkoleniu przyznał: mamy w Belgii coraz większy problem z przemytem i produkcją narkotyków syntetycznych, dlatego musimy się uczyć. - W Polsce macie dużą wiedzę i jednych z najlepszych fachowców - ocenił. 

Dziesiątki likwidowanych laboratoriów 

Według funkcjonariuszy CBŚP skala jest olbrzymia. Dane tylko z tego roku mówią same za siebie. 

 

- W minionym roku zlikwidowaliśmy 42 laboratoria narkotyków syntetycznych natomiast już w tym roku zostało zlikwidowanych takich laboratoriów 30. Przejęte jest ponad osiem i pół tony narkotyków - mówiła podinsp. Iwona Jurkiewicz. 

 

To silnie uzależniające środki, po które sięgają coraz młodsi. - Najbardziej popularnymi narkotykami w Polsce są syntetyczne katynony, jest to mefedron czy klefedron - powiedział Aleksandrowicz i zaznaczył, że problem nie dotyczy tylko Polski, ale przede wszystkim UE. 

 

Lekarze potwierdzają, że stosowanie tych substancji niesie ze sobą szereg poważnych zagrożeń. - Każdy z tych narkotyków regularnie przyjmowanych doprowadzi do uzależnienia zarówno psychicznego jak i fizycznego - powiedział toksykolog prof. Andrzej Brodkiewicz.

 

Szybko uzależniają i są groźne. Nigdy nie wiadomo - jak podkreślają policjanci - co tak na prawdę wyprodukowano w takim laboratorium.

ap/ sgo/polsatnews.pl/Wydarzenia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie