Program Orka. Szef MON ogłosił zakup okrętów wodnych

Polska
Program Orka. Szef MON ogłosił zakup okrętów wodnych
Polsat News
Wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak

- Przystępujemy do realizacji programu Orka. W tym roku planujemy uruchomić postępowanie, którego celem będzie zakup okrętów podwodnych wraz z transferem niezbędnych technologii - zapowiedział wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Po godzinie 9:00 w środę nastąpiło otwarcie konferencji branży obronnej Defence24 Day, podczas której wystąpił wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. - Budowa nowoczesnych sił zbrojnych wymaga wyposażenia w środki do obrony i osłony, jak i w narzędzia, których głównym zadaniem będzie precyzyjne rażenie celów przeciwnika - mówił Błaszczak.


Według wicepremiera przeciwnik w trakcie ataku na Polskę musi być świadomy, że "posiadamy kły, które umożliwią nam wyprowadzenie uderzenia w miejscu, w którym najmniej się tego spodziewa".

 

ZOBACZ: Paweł Jabłoński o konflikcie MON i wojska: W demokracji to normalna rzecz


Minister obrony przypomniał, że od kilku lat trwa wzmacnianie Wojska Polskiego "w każdej domenie". Jak zaznaczył, zamówienia objęły m.in. czołgi K2, czołgi Abrams czy haubice Krab. Oprócz zakupów resort skupił się również na działaniach, które pozwolą na zwiększenie zdolności produkcyjnych krajowego przemysłu zbrojeniowego, by możliwe było nie tylko uzupełnianie bieżących zapasów amunicji, ale i produkowanie dla partnerów zagranicznych.

Mariusz Błaszczak: Przystępujemy do realizacji programu Orka

- Pełnowartościowa Marynarka Wojenna powinna obejmować nie tylko jednostki nawodne, ale również te mogące skrycie przemieszczać się pod wodą - przekazał szef resortu obrony.


- Staram się, żeby na każdej konferencji taki news był. Przystępujemy do realizacji programu Orka. Jeszcze w tym roku planujemy uruchomić postępowanie, którego celem będzie zakup okrętów podwodnych wraz z transferem niezbędnych technologii, które chcemy uzyskać w drodze zamówienia offsetowego - zapowiedział Mariusz Błaszczak.

 

ZOBACZ: Jan Grabiec w "Graffiti": Morawiecki tego nie mówi, ale jest nadwyżka w budżecie na 60 mld


Jak zaznaczył, niebawem zostaną przestawione szczegóły w sprawie zarówno liczby okrętów, jak i ich wyposażenia. - Chcemy, żeby nasze okręty podwodne cechowała długotrwałość realizowanych misji oraz wysoka pojemność w zakresie przenoszonych środków bojowych i elastyczność konfiguracji, ale także wysokie zdolności skrytego przemieszczania się z dużą prędkością i długotrwałego wyczekiwania w ukryciu pod wodą. Okręty powinny być zdolne do wykorzystywania torped, ale i do opalania podwodnych pocisków manewrujących - mówił.

Szef MON: Razem jesteśmy silniejsi

Mariusz Błaszczak dziękując za zaproszenie na konferencję podkreślił, że bezpieczeństwo Polski ważne jest ze względu na "działania prowadzone w związku z próbą odbudowy imperium rosyjskiego".

 

 - Imperium to zawsze zagrażało wolnemu światu. Czy było białe, czerwone, czy tak jak teraz jest putinowskie, to zawsze postępowało w ten sam sposób, dopuszczając się zbrodni wojennych - zaznaczył. - Razem jesteśmy silniejsi. Przede wszystkim w formacie Sojuszu Północnoatlantyckiego - dodał.


Szef MON przypomniał również, że cyklicznie odbywają się spotkania formatu Ukraine Defence Grup. - Powstał szerszy format niż Sojuszu Północnoatlantyckiego złożony z państw wolnego świata, które sprzeciwiają się agresji i które wspierają Ukrainę - powiedział.  

anw/ sgo/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie