Mariusz Błaszczak: Polska pozyska samoloty wczesnego ostrzegania

Polska
Mariusz Błaszczak: Polska pozyska samoloty wczesnego ostrzegania
PAP/Radek Pietruszka/WikimediaCommons/Bene Riobó
Samolot Saab 340 AEW&C, obecnie wykorzystywany przez Siły Powietrzne Szwecji

Polska pozyska nowe samoloty. Chodzi o maszyny wczesnego ostrzegania, które mają kontrolować ruch powietrzny. - Prowadzimy już szczegółowe negocjacje, mam nadzieję, że w krótkim czasie zakończą się one powodzeniem - zaznaczył szef MON Mariusz Błaszczak.

Mariusz Błaszczak przekazał mediom, że podczas Spotkania Grupy Północnej w Legionowie miał okazję rozmawiać z ministrem obrony Szwecji Palem Jonsonem.

 

- Chciałem powiedzieć, po raz pierwszy publicznie, że jesteśmy bardzo zaawansowani, jeżeli chodzi o pozyskanie ze Szwecji samolotów wczesnego ostrzegania. Prowadzimy już szczegółowe negocjacje, mam nadzieję, że w krótkim czasie zakończą się one powodzeniem - wskazał wicepremier i minister obrony.

 

Błaszczak nie wyjaśnił, o jakie dokładnie maszyny chodzi. W Szwecji samoloty wczesnego ostrzegania produkuje firma Saab. Armia w 2022 roku zamówiła dwa samoloty typu GlobalEye, a obecnie wykorzystuje starsze Saab 340 AEW&C.

 

Minister dodał, że pozyskanie nowych maszyn "wzmocni odporność Polski, a także całej wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego".

jk/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie