Porażka polityków PiS. Posłowie przeciw komisji ds. rosyjskich wpływów

Polska
Porażka polityków PiS. Posłowie przeciw komisji ds. rosyjskich wpływów
Twitter.com/KancelariaSejmu
Komisja administracji i spraw wewnętrznych

Członkowie sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych zagłosowali za senacką uchwałą o odrzuceniu ustawy ws. powołania komisji ds. rosyjskich wpływów. To porażka polityków Prawa i Sprawiedliwości, którzy forsowali ten pomysł.

14 kwietnia Sejm uchwalił ustawę o powołaniu Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022. Autorami projektu byli posłowie partii rządzącej.

 

Dwa tygodnie temu Senat zdecydował jednak odrzucić ustawę. Ta ponownie trafiła do Sejmu, a politycy PiS zapowiedzieli, że weto senackie zostanie odrzucone.

 

ZOBACZ: Zbigniew Ziobro skrytykował unijną polityką Mateusza Morawieckiego. Premier odpowiedział

 

Sytuacja może być jednak zgoła inna. Zaskakującą decyzję podjęła komisja administracji i spraw wewnętrznych. W głosowaniu posłowie zgodzili się z senacką uchwałą i zarekomendowali jej przyjęcie przez Sejm. Za zagłosowało 21 członków, 19 było przeciw.

Komisji ds. rosyjskich wpływów

Pomysł polityków Prawa i Sprawiedliwości zakładał, że komisja składać się będzie z 9 członków powoływanych i odwoływanych przez Sejm. Każdy klub poselski mógłby przedstawić kandydatów, jednak musiałby to zrobić w ciągu dwóch tygodni od wejścia przepisów w życie.

 

Zadaniem komisji miało być wyjaśnianie przypadków "funkcjonariuszy publicznych lub członków kadry kierowniczej wyższego szczebla, którzy w latach 2007–2022 pod wpływem rosyjskim, działali na szkodę interesów RP"

 

Decyzje, które mogłaby podejmować komisja, to m.in.: uchylenie decyzji administracyjnej wydanej w wyniku wpływów rosyjskich, wydanie zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi do 10 lat oraz cofnięcie i zakaz poświadczania bezpieczeństwa na 10 lat.

mjo/dk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie